• PAYLAŞ

A Vitamininin Faydaları Nelerdir?

  • 23/05/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 651 görüntüleme

Sağlıklı bir ömür geçirmemiz ve sağlığımızı korumamız açısından aldığımız vitamin ve minarellere dikkat etmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi çok sayıda vitamin bulunmaktadır. Bunların hepsinin kendi özelliklerine göre vücudumuza sağladığı faydalar bulunmaktadır. Bu yazımızda bahsedeceğimiz A vitaminini de kendi faydaları bulunmaktadır. Bu vitamin özellikle bağışıklık sistemimiz açısından çok önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda hücrelerimizin büyümesi ve gelişmesi açısından da bize faydalı olmaktadır. Bu vitamin daha çok hayvansal olarak kabul edilen gıdalardan elde edilmektedir. Bunun içerisinde yer alan antiaoksidanlar sayesinde çok sayıda hastalığın önüne geçilmekte ve tedavi edilmektedir. Bu yazımızda A vitaminin sağladığı faydaları sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

A Vitamininin Sağladığı Faydalar

En önemli etkisi kanseri önlemesi olarak öne çıkmaktadır. Çünkü tamamen doğal kaynaklardan elde edilen bu vitamin hücrelerin kontrolünü sağlamakta önemli bir katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar bu antioksidanların kanser tedavisine önemli bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Çocuklarımızın gelişiminde ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle bu vitaminin sağladığı etkenler sayesinde kızamık ve ishal gibi enfeksiyonların oluşmasının önüne geçme konusunda yardımcı olmaktadır.

A vitamini aynı zamanda görme yetimizin korunması açısından da önemlidir. Özellikle yaşa bağlı olarak gelişen görme kayıplarını engelleyici bir etkiye sahiptir. Özellikle A vitamini bakır ve çinko gibi mineraller ile alındığında bu etkiyi sağlamaktadır.

Fiziksel olarak bedenimizin rahat hareket etmesine de yardımcı olmaktadır. A vitamini açısından yetersiz olan vücutta fiziksel hareketler yetersiz olmaktadır. Bu vitamin aynı zamanda merkezi sinir sistemimizin gelişmesine ve kendisini güçlendirmesi konusunda da etkili olmaktadır.

Gece görebilme yetisinin azalması ve katarakt gibi sorunların önlenmesi açısından çok önemli bir özelliğe sahiptir. Yani göz sağlığımızın korunması açısından çok önemli bir vitamindir diyebiliriz. Yetersiz alınması gözlerimizin bozulmasına neden olabilmektedir.

İnsanların en büyük sorunu olan yaşlandıkça ortaya çıkan cildin sarkması durumunu engelleyici bir özelliği de vardır. Bu sayede cildimizin yenilenmesini sağlar ve genç görünme şansımızı arttırır. Özellikle vücudumuzda cildin sarkmasını engelleyici özelliğe sahip olan kolajen üretimini arttırıcı bir özelliğe sahiptir.

Saç dökülmelerinden şikayetçiyseniz bunun nedenlerinden birisi A vitamini eksikliği olabilir. Bu vitamin saçlarımızın özellikle de saç diplerinin güçlenmesine fayda sağlamaktadır. Bu sayede saçlarının dökülmesinin önüne geçilmiş olacaktır.

Ürememiz için gerekli olan sperm yapma görevini konusunda da fizyolojik olarak destek sağlayan bir vitamindir. O nedenle bu vitamini alırken bunu göz ardı etmeyin. Tabi tüm öğünlerinizde sadece A vitamini almak da vücut sağlığını korumak için doğru değildir. Gerektiği kadar almak yeterli olacaktır.

Vücut direncimizin sağlanması ve korunması açısından da enfeksiyonların önlenmesi açısından önemlidir. Bu hastalık oluşturacak enfeksiyonlara karşı vücudumuzda kalın bir duvar örülmesi açısında önemlidir. Az alınması daha sık hasta olunmasına neden olacaktır. A vitamini bizi dışardan gelecek kötü etkenlere karşı koruma özelliğine de sahiptir.

A vitamini son olarak sağlıklı bir şekilde dişlerimizin ve kemiklerimizin oluşmasına da yardımcı olmaktadır. Bunlar oluşurken yapılan protein sentezlenmesi açısından önemli bir etkiye sahiptir. Bunlarla birlikte tırnakların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır. Tırnak kırılmalarının önüne geçilmesi açısından bu vitamine dikkat edilmelidir. A vitamini genel olarak sağlığımızın korunması ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesi açısından önemli bir etkiye sahiptir. O nedenle düzenli olarak tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bunun için çok sayıda A vitamini sağlayan besin ve yiyecek bulunmaktadır. Aşırı ya da az değil tam gerektiği kadar tüketilmesi açısından önemlidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉