• PAYLAŞ

Açığa Satış İle Nasıl Para Kazanılır?

  • 13/08/2017 - 09:00
  • 0 Yorum
  • 567 görüntüleme

Yatırım içerisinde çok ince detaylar bulunmaktadır. Eğer yatırımınızdan en yüksek oranda kazanç elde etmek istiyorsanız bununla ilgili her detaya ve bilgiye hakim olmanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere açığa satış yaparak nasıl para kazanabileceğinizi açıklamaya çalışacağız. Bu konuda dünyanın gözü William O’Neil isimli bir brokerde olmaktadır. Bu konuyu anlattığı çok sayıda kitabı bulunuyor. Bu sayede sermayelerini yönettiği şirketler diğerlerine göre daha yüksek kazanç oranları sağlayabiliyor. Bunun için geliştirmiş olduğu özel bir stratejisi bulunuyor. CANSLIM ismini vermiş olduğu strateji de en önemli nokta ise yapılan yatırımının en hızlı fiyat artma potansiyeli olan hisselere yapılıyor olmasıdır. Belki de yatırımcının diğerlerinden bir adım önde olabilmesini bu nokta sağlamaktadır. Yazdığı çok sayıda kitap olsa da şu an için Türkçe bir çevirisi bulunmuyor. Özellikle yazdığı kitaplarda açığa satış ile ilgili çok önemli açıklamalar bulunuyor. Şimdi açığa satış yapmanın altın kuralları ile ilgili olanları sizler ile paylaşacağız.

Açığa Satış Yapmanın Kuralları Nelerdir

  1. Açığa satış yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta piyasanın genel anlamda satış trendi içerisinde olması gerekmektedir. Ve bu süreç devam ederken en makul satış trendinin daha başlamamış olması gerekmektedir. Eğer alış trendi bulunduğu durumlarda başarılı bir satış yapmak istiyorsanız bu çok uzak bir ihtimaldir. Satış trendinde çok geç kalmak çok risklidir. Bunun riskli olmasının nedeni son anlar yaşandığında piyasa ani bir refleks göstererek alış trendi içerisine geçmeyi başarmasıdır. Bu riske kimsenin girmemesi gerekmektedir.
  2. Eğer gelecekte açığa satış yapacaksanız kendinizin yapacağı yatırım için belirlemiş olduğunu potansiyel adaylar için likit durumunuzun hazır olması gerekmektedir. Günlük satış hacmi yeterli boyutta olanların fiyatları aniden yükselmez, bunun tersi bir durum olur ve açığa satış yaparsanız elde edeceğiniz kar çok düşük olacaktır. Bunun için limitiniz günlük en az 1 milyon birimin el değiştiriyor olmasıdır.
  3. Daha önce almış olduğunuz lider bir hisseniz bulunuyorsa bu seferli satış döneminde mutlaka açığa satmanız gerekmektedir. Çünkü açığa satış içerisinde en yüksek potansiyele sahip olan hisseler bir önceli alış trendi yaşandığı dönem içerisinde çok yüksek talep görmüş olanlardır. Bu esnada fiyatı tavan yapan hisseleri açığa satışını gerçekleştirmek daha yüksek kazanç sağlamanızı sağlayacak önemli bir detaydır.
  4. Açığa satış yapmak çok dikkatli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Yazarın kitabında bu konuda ile ilgili çok ince detaylar bulunmaktadır. Özellikle inişli çıkışlı grafiğe sahip olan piyasalarda dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekiyor. Son vadelerinin içerisinde olan, geniş, gevşek ve sağlam olmayan duruma sahip olanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyor. Bunların en sonunda bir şekilde çökeceklerinden bahsediyor. Bu noktaya sahip olanların elinizde bulunan en iyi açığa satış rotaları olduğunu açıklıyor.
  5. En yüksek tavan fiyatına ulaşmış ve bu anın üzerinden 6 ayın üzerinde bir zaman geçmiş hisselerin açıktan satmaya bakılması gerektiğini açıklıyor. En uygun açığa satış noktası için 50 gün ile 200 günlük hareketli ortalamalar arasında olduğunu söylemektedir. Bunun için özel olarak hazırlanan grafikte kara haç şeklinin oluştuğu zaman olduğunu söylemektedir.
  6. Öncelikle kendinize bir satış karı hedefi belirlemeniz gerektiğini söylüyor. Bu oranın yüzde 20 ile 30 arasında olmasını hedeflemenizin önemine vurgu yapıyor. Ve bu orana yaklaştığınızda ise mutlaka sıkıca tutunmanızı tavsiye ediyor. Bu liste kitabın içerisinde özel olarak belirli bir sayfa bulunuyor. Bunları gerektiği şekilde takip ederseniz milyonlar kazanabileceğinizi söylüyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉