• PAYLAŞ

Adres ve Konut Kodu Nedir ve Nasıl Öğrenilir ?

  • 25/01/2017 - 20:10
  • 0 Yorum
  • 763 görüntüleme

Adres ve Konut Kodu Nedir ve Nasıl Öğrenilir ?

Özellikle Doğal Afet Sigortası kısaltılmış olan adı ile DASK poliçelerinde yer alan adres kodunun ne olduğunu ve aynı zaman da ne işe yaradığını bir çok kimse merak eder. Konutlarınızın bulunduğu konuma göre sembolize eden bu rakamlarla ilgili bilinmesi gereken önemli detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Adres ve Bina Kodu Nedir ?

Ülkemizde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün uzun vadeli olarak hazırladığı projesi olan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin bir bileşeni olarak kendini gösteren adres ve bina kodu uygulaması bilgi toplumu olma yolunda atılmış önemli olan adımlarından bir tanesi. Hazırlanan bu sistem ile beraber Türkiye’mizin 81 il 919 ilçe 32034 mahallesinde bulunan tüm konutlara ve adreslerine ilişkin olan 10 hanelik ve birbirine benzersiz olan numara verildi. Bu sayede ülkemizde bulunan tüm konutlar ve konumları sayısal olarak bir kimliğe kavuşmuş oldu. Bu kodlar sayesinde adrese gerek kalmadan sadece belirlenmiş olan kodlar yardımı ile konutların yerleri ve konumları belirlenebiliyor.

Adres Kodu Nerelerde Kullanılır ?

Konutlarınız ile ilgili işlemler sırasında daha spesifik bilgi sunması açısından son derece önemlidir. Orda karşıda ki AVM’nin yanında bulunan beyaz ev bizim gibi karşımızdaki kişiye verilen adres tarifinin yerini günümüz dijital dünyasında artık benzersiz olan ID’ler yer alacak. Bu durum aynı zaman da konutlar üzerine yapılan sigorta, sözleşme ve benzeri durumlar için oldukça büyük kolaylıklar sağlayacak.

Aynı zaman da bu sistemle gerçeğe aykırı olarak adres bildiriminde bulunan kişileri de tespit edilmesi mümkün olacak. Hazırlanan sistem içeriğinde sistem konut numaralarıyla TC Kimlik numaralarını eşleyebilen bir yapıda olduğunu belirtelim. Sistemi denemek isterseniz BU LİNK üzerinden kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Bağlantı üzerinden giriş yaptığınız da karşınıza çıkan formdaki verileri doğru olarak doldurduktan sonra DOĞRULA butonuna tıklayıp sonucu kolaylıkla görebilirsiniz.

Bu sistemin daha ileriki zamanlarda geliştirilmesi ile beraber TC Kimlik numarası ve adres eşleştirmesi saniyeler içinde yapılıyor olması gerek resmi işlemlerde gerekse özel işlemler için son derece klişe haline gelmiş İkametgah belgesi istenmesi uygulamasının yerini alması sağlanabilir. Bu şekilde yapılacak olan bir düzenleme vatandaşları büyük bir zaman israfından kurtaracağı gibi aynı zaman da gereksiz kağıt tüketiminin de önüne geçerek son derece değerli olan ormanlarımızın gereksiz yere katledilmesine engel olur diye umut ediyoruz.

Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?

Türkiye sınırları içerisinde bulunan herhangi bir binaya ait adres kodunu öğrenmek için yapılması gereken Doğal Afetler Sigorta Kurumu yani DASK  web sitesini kullanabilir yada BU BAĞLANTI üzerinden doğrudan siteye erişim sağlayabilirsiniz.

Yukarıda yayınladığımız görsellerde bulunan alanları kendi yaşadığınız alana göre sırasıyla doldurarak yapacağınız işlem sonucunda yaşam alanınız veya iş yerinizi adres ve bina kodu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉