• PAYLAŞ

Akıllı Telefonlardan Konum Nasıl Atılır?

  • 05/07/2017 - 17:06
  • 0 Yorum
  • 817 görüntüleme

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızda günlük hayatta kullandığımız bir çok işi artık bu aletler ile yapmayı tercih ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de sürekli olarak adres tarif etmek zorunda kaldığımız durumlarda artık akıllı telefonlarımızın üzerinde konum atarak bundan kurtulabiliyoruz. Tabi bunu yapabilmemiz için karşımızdaki insanında bir akıllı telefona sahip olması gerekiyor. Ancak bu şekilde atmış olduğunuz konumuzu karşınızdaki kişi açarak telefonunda bulunan navigasyon hizmetinden yararlanarak ulaşması gerektiği noktaya ilerlemek için harekete geçecektir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. İOS, Google Maps, Whatsapp ve Facebook servislerinin tamamında konum paylaşma şansınız var. Bunların nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

Whatsapp Üzerinden Konum Paylaşma

En önemli mesajlaşma servislerinden birisi olan Whatsapp üzerinden konumunuzu arkadaşlarınız ile paylaşma şansınız var. Bunun için izlemeniz gereken birkaç yol bulunuyor. Arkadaşınız ile konuşurken açık olan ekranın sol alt tarafında bulunan “+” işaretinin bulunduğu noktaya tıklamanız gerekiyor. Bu noktada karşınıza bir liste çıkacaktır. Konum yazan bölüme tıklamanız gerekiyor. Sistem sizin otomatik olarak konumunuzu bulacaktır. Bununla birlikte konumunuza yakın olan noktalarında bir listesi ortaya çıkacaktır. Konumunuzu belirledikten sonra konumunuzu gönderin seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu sayede arkadaşınıza bulunduğunuz konumu tarif etmenize gerek kalmayacaktır. Onlar otomatik bir şekilde bulunduğunuz yeri görecek ve rahat bir şekilde sizlere ulaşacaklardır.

Facebook Mesenger İle Konum Atmak

Facebook’un telefon uygulaması olan Messenger üzerinden arkadaşlarınıza konum atma şansınız var. Bunu yapabilmek için gene aylı şekilde arkadaşınız ile açık olan konuşma sekmesine gitmeniz gerekiyor. Oradan yazıları yazdığınız boşluğun sol tarafında bulunan “+” işaretine tıklamalı ve konum yazan alana tıklamalısınız. Buranın farkı konumunuzu bir saatlik bir süre için paylaşmaya izin vermesidir. Yani konumunuzu paylaştığınız bir kişi bir saat boyunca sizin nerede olduğunuzu görecektir. Eğer isterseniz anında bunu iptal ederek konumunuzu paylaşmaktan vazgeçebilirsiniz. Bu sayede arkadaşınız ile facebook Messenger’ı kullanarak rahat bir şekilde bulunduğunuz konumu paylaşama şansınız bulunuyor. İstediğiniz zamanda bu paylaşımı iptal edebilirsiniz.

Google Maps İle Konum Paylaşmak

Google servisi Android işletim sistemine sahip telefonlarda daha fazla kullanılmaktadır. O nedenle bu kısım akıllı telefonunun içerisinde Android işletim sistemi olan insanları ilgilendirmektedir. Eğer sizin telefonunuzda bu şekildeyse ilk yapmanız gereken Haritalar uygulamasını açmak olacaktır. Harita özelliği otomatik olarak sizin konumuzu bir nokta olarak belirleyecektir. Ardından bu konumu paylaşmak için bu mavi noktaya tıklamanız gerekiyor. Bu sayede bulunduğunuz konumun detaylarını görebileceksiniz buradan aynı zamanda paylaş düğmesine tıklayarak arkadaşlarınızla ya da farklı kişiler ile bulunduğunuz konumu rahat bir şekilde paylaşabileceksiniz. İOS ile Android arasında adres paylaşırken bazen bu sorunlar sıkıntı çıkarabiliyor. O nedenle paylaştığınız telefon numarasına dikkat etmeniz gerekiyor.

İOS Konum Paylaşma

İOS işletim sistemine ait bir cihaz kullanıyorsanız yapmanız gereken işlem çok basittir. İlk olarak harita özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Açılan mavi nokta üzerine tıklamanız gerekiyor. Açılan menüde konumumu işaretle ve konumumu paylaş seçenekleri ortaya çıkacaktır. Konumumu paylaş seçeneğine tıkladığınızda karşınıza otomatik olarak hangi servis üzerinden paylaşacağınız çıkacaktır. Facebook, whatsapp ve SMS hizmeti üzerinizden konumunuzu paylaşabilirsiniz. Bu sayede diğer hizmetlerinde tamamında cihazınızın size sağladığı bir hizmet sayesinde konum paylaşmanızı gerçekleştirmiş olursunuz. Bu özellik sayesinde artık telefonda saatlerce süren adres tarifi işlemlerinden kurtulmuş oluyorsunuz. Tabi karşınızda ki kişinin de bu özelliği kullanması gerekiyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉