• PAYLAŞ

Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 17/03/2017 - 09:39
  • 0 Yorum
  • 779 görüntüleme

Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başta erkekler olmak üzere birçok kişinin hayali araba sahibi olmaktır. Kimisi bu konuda oldukça bilgi sahibi iken kimisi daha ilk aracını alacağı için oldukça az bilgi sahibidir. Yalan yanlış kulaktan duyma bilgilerle alınabilecek bir araç sizi yanıltabilir. Hatta ilerde size fazlası ile masraf dahi açabilir. Uzun yıllar boyu hayalini kurduğunuz aracınız bu yüzden size zehir olabilir. Böylesi kötü bir senaryo ile karşı karşıya kalmamak için neler yapmalıyız birlikte inceleyelim.

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Kullanım Amacınızı Seçin

Satın alacağınız arabayı ne için alacağınızı belirleyin. Alacağınız arabayı iş için mi yoksa şahsi kullanımı için mi alacağınızı belirleyin. Bu kararı verdikten sonra alacağınız aracın marka ve modelini belirleyin. Binlerce model arasında kaybolmak yerine kararlı olursanız işiniz çok daha kolay olacaktır. Satın alacağınız arabanın hızı mı yoksa daha uzun ömürlü mü olması önemlidir. Yoksa ekonomik ve az yakan bir araç mı istiyorsunuz. Bu soruların cevabını verdikten sonra hayalinizdeki araca bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Örneğin ticaret yapmak için bir araç almak istiyorsanız sizin modeliniz ekonomik olsa bile küçük ve kullanım açısından zorlanacağınız model ya da markalar arasında seçilmemelidir. Eğer kalabalık ailelerde yaşıyorsanız bu durum yine aynı şekildedir.

  • Bütçenizi Ayarlayın

Araba almak herkesin kurduğu bir hayaldir. Hayallerinizin gerçek olması her ne kadar sizi mutlu etse de gerçekleşen hayallerin ardından sıkıntı çekmemek en önemli noktalardan bir tanesidir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan aileler için elzem olan ihtiyaçlardan bir tanesi araba sahibi olabilmektir. Tabi bu ihtiyacı karşılamak için biraz çaba sarf etmeniz ve belli bir bütçe planı yapmanız gerekir. Bu bütçeyi ayarlama konusunda dikkat etmeniz tabi ki önemlidir ancak alacağınız araç gerçekten o fiyata değer mi diye iyi bir alt yapı araştırması yapmanız gerekmektedir. Sonuçta yıllarca hayalini kurduğunuz araca kavuşacaksınız ve bu aracı belki de ailenizle birlikte uzun yıllar kullanacaksınız. Bunun için arabalarınızı satın almadan önce fazla borç yapmamaya dikkat edin.

  • Sıfır Araç Mı, İkinci El Araç Mı Alacaksınız?

Birçok insanın iç çekerek izlediği arabalar o kadar çok çeşit ve modelden oluşur ki hemen herkesin kendine yakın hissettiği markalar ve bu markaların her yıl kendini yenileyen modelleri vardır. Her yıl piyasaya sürülen onlarca aracın kimisi hız olarak, kimisi tasarruf olarak, kimisi görsel olarak insanların ilgisini çekmektedir. Araçları birbirinden ayıran birçok etmenden söz etmek mümkündür. Bu etmenlerin arasında insanlar kendi tarzlarından da yola çıkarak bir karar verirler. Hayal edilen araca ulaşmak için tercih edebileceğiniz yollar arasında sıfır ve ikinci el araçlar bulunmaktadır. Eğer bütçeniz el veriyorsa sıfır araç almak sizin için çok daha mantıklı olacaktır. Ancak bütçe olarak sorun yaşıyorsanız güvendiğiniz ikinci el  araç satıcılarından araç alımı yapabilirsiniz. Ekspertiz raporu ile aracı muayene ettirerek sizin için sağlam ve temiz bir araç olduğunun güvencesini almanız da mümkün olacaktır.

  • Sigortaları İhmal Etmeyin

Araç almak gibi bir hayaliniz varsa bilmeniz gereken bir durum olan sigorta ve vergi konusunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Alacağınız aracın markasına, modeline, rengine gibi birçok etmene bağlı olarak değişen sigorta ve vergi oranları bulunmaktadır. 6 ayda bir ödemeniz gereken yüksek maliyetli vergi ve sigorta olmasını istemiyorsanız alacağınız aracı önceden çok iyi araştırıp tanımanız gerekmektedir. Yoksa bütçenizi aşan bir tablo ile istemeyerek de olsa karşı karşıya gelebilirsiniz.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ
İlginizi ÇekebilirXBöldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉