• PAYLAŞ

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır ?

  • 25/07/2016 - 19:53
  • 0 Yorum
  • 782 görüntüleme

Yaz ya da kış fark etmeden sürekli olarak giydiğimiz ayakkabılarımıza gerekli bakımı yapmazsak gelecek mevsimde giymek istediğimizde ayağımıza yakışmayacaktır. Bunun için basit işlemler yaparak ayakkabılarımızı bir kenara koymadan önce temizliğine özen göstermeliyiz. Bakıma muhtaç olan ayakkabılar genellikle botlar ya da çizmeler içindir. Bu ayakkabıların bakımını gerekli şekilde yaparak daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Geçen sena alıp kullandıktan sonra yazın gelmesi ile kenara koyduğunuz çizmelerinizi ilk günkü parlaklığını kazanmasını istiyorsanız biraz zeytinyağı işinizi görecektir. Eski parlaklığını kazanması için birkaç damla zeytinyağı size yeterli olacaktır. Bunu uygulamak için kağıt havlu ya da bezin üzerine birkaç damla dökmeniz yeterli olacaktır. Bunlardan birisi ile botlarınızı silerek parlaklık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Parlaklık hoşunuza gidiyorsa bu uygulamayı sık sık yapabilirsiniz.

Aldınız kullandınız ve belirli bir süre kullanmamak için kenara koydunuz. Ayakkabınızı açıkta bekletmenizi tavsiye etmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken ayakkabınızı kendi kutusuna koyarak saklamanız olacaktır. Bu uygulamayı hem ayakkabılarınız için hem de botlarınız için yapmalısınız. Uzun süre bozulmadan kalmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda zarar görmesinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Özellikle uzun botların zarar görmesi ve bozulması kullanıldıktan sonra çok kolaydır. Bunun için almanız gereken önlem kullanmadığınız zamanlarda çizmenizin içine bir miktar gazete kağıdı sıkıştırmak olacaktır. Bu gazete parçası sayesinde botları tekrar giymek için bulunduğu yerden çıkardığınızda ezilme, büzülme ya da kırılmalara rastlamadan rahatça kullanabilirsiniz.

Gün içerisinde çok farklı yerlere girip çıktığımız için farkında olmadan ayakkabılarımızın kirlenmesine neden olabiliyoruz. Ayakkabılarımızı temizlemek her zaman sorun olmuştur. Çok farklı tavsiyeler bulunmak ile birlikte en sağlıklısı biraz limon ile temizlemek olacaktır. Bir miktar limonu su ile karıştırdıktan sonra ayakkabınızı bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Limonun içinde bulunan doğal asit ayakkabınızın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Biz bu yazımızda ayakkabılarınızın ömrünü uzatmak için size basit tavsiyelerde bulunduk. Bunlardan bazılarını ayakkabılarınızı tekrar giymeden önce yapmanız gerekenler bazıları da uzun bir süre giymeyeceğiniz ayakkabınızı saklamadan önce yapmanız gerekenlerdi. Bunlara uyarak ayakkabılarınızın ömrünü rahatlıkla uzatabilmek sizin elinizdedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉