• PAYLAŞ

Ayda 500 TL Biriktirmek

  • 15/07/2016 - 15:03
  • 0 Yorum
  • 852 görüntüleme

Ayda 500 TL tasarruf etmek bazılarınız için kulağa çok zor hatta imkansız geliyor olabilir. Ancak yaptığınız gereksiz harcamalar ve israfları ortadan kaldırdığınızda, çok da zorlanmadan her ay 500 TL biriktirebildiğinizi göreceksiniz. Doğalgaz, elektrik, su faturaları, market harcamaları, lüks harcamalar derken kendinizi, her ay bütçenizi kontrol etmekte zorlandığınız bir kısır döngünün içinde buluyor olabilirsiniz. Ancak üzülmeyin; çünkü yalnız değilsiniz. Tasarruf, birikim gibi hedefleriniz varsa, işe öncelikle bütçe planlaması yaparak başlamanız gerekiyor. Bunu da gelir ve giderlerinizi not alarak yapabilirsiniz. Kendinize bir defter alın ve her gün düzenli olarak yaptığınız harcamaları not alın. Yaptığınız alışverişlere ait fiş ve faturaları atmayın. Her yaptığınız harcamayı not aldığınızda, ay sonu geldiğinde, maaşınızın ne kadarının gerekli, ne kadarının gereksiz harcamalara gittiğini daha objektif bir şekilde görmüş olacaksınız. Oluşturacağınız gelir gider tablosu, sizi daha temkinli olmaya itecektir.

ayda-500-tl-bırıktırmek

Ayda 500 TL biriktirebilmek istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri elektrik, su ve doğalgaz faturalarından yapacağınız tasarruflardır. Böylece cebinizden ekstra masraf çıkmadan, sadece ufak önlemler ile birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Örneğin çamaşır makinesini hangi saatlerde çalıştırmanın daha ekonomik olduğunu öğrenin. Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam olarak dolmadan çalıştırmayın. Bilgisayarı ya da televizyonu kullanmıyorsanız fişini çekin. Bir odadan çıkarken ışığını kapatın. Enerji tasarruflu beyaz eşyaları tercih edin. Bu kısa vadede cebinizden daha çok para çıkmasına neden oluyor gibi görünse de, uzun vadede enerji tasarrufu dolayısıyla faturalardan tasarruf etmenizi sağlar.

Tasarruf yapmanızın önündeki en büyük engellerden biri de gıda harcamalarıdır. Öncelikle dışarıdan yemek ısmarlamayı bırakıp kendi yemeğinizi pişirmeye alışmalısınız. Markete giderken mutlaka bir liste yapıp gidin. İhtiyaç listesine sadık kalmak, ortalama her market alışverişinden 40-50 TL kar etmenizi sağlar. Bu da aylık bazda ortalama 200 TL’ye denk geliyor. Ayda 500 TL biriktirmeye başlamak istiyorsanız, el atmanız gereken bir diğer alışkanlığınızda kredi kartlarınız. Dışarı çıkarken cebinizde mutlaka nakit taşıyın. Mecbur kalmadıkça kredi kartınıza dokunmayın. Kredi kartı kullanımınızı her zamankinden %30 azaltın. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde bile yine aynı kazanç ile devam etmenize rağmen, giderleriniz azaldığı için her ay ortalama rahatlıkla 500 TL biriktirebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉