• PAYLAŞ

Bağırsaklar İçin Faydalı Olan Besinler Nelerdir?

  • 01/07/2017 - 14:07
  • 0 Yorum
  • 636 görüntüleme

Vücudumuzda sindirim sistemimiz için en önemli görevi bağırsaklar üstlenmektedir. Eğer sizlerde yemeklerden sonra gaz sancısı, hazımsızlık yada şişkinlik gibi sorunlar yaşıyorsanız tükettiğiniz besinleri doğru şekilde tercih etmelisiniz. Bağırsaklarımızın rahatlaması ve yukarıda saydığımız sorunları yaşamamak için tercih edebileceğiniz besinleri ve bunların faydalarını sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

Bakliyat Ürünleri

Bağırsaklar içerisinde lif olan besinleri daha kolay bir şekilde sindirebilmektedir. Sağlıklı bir insanın günlük 30 gram kadar lif tüketmesi gerekmektedir. Eğer kabızlık sorununuz varsa bu miktar 40 grama çıkarılmaktadır. Bunun için mercimek, fasulye ve bakla gibi ürünleri doğru şekilde tüketmelisiniz. Günlük olan bu besinlerden herhangi birisini bir bardak tüketmeniz bağırsaklarımızın daha doğru şekilde sindirim yapmasında bizlere yardımcı olacaktır.

Fesleğen

Vücudunuzu rahatsız eden hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız fesleğeni sıklıkla tercih edebilirsiniz. Bu hazımsızlıktan kurtulmak için tercih edebileceğiniz yardımcı bir besin kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren fesleğen aynı zamanda bağırsaklarımızda enfeksiyonların oluşmasının önüne geçecektir.

Sarımsak

7’den 70 her insan için birçok faydası olan bir besin kaynağı olan sarımsak aynı zamanda kabızlık şikayetlerinden kurtulmak için kullanılabilir. Kabızlık tedavilerinde sarımsak tüketmek çok faydalıdır. Ayrıca yoğun stres nedeniyle ortaya çıkan sindirim sorunlarının tedavisi ve giderilmesi içinde çok faydalı bir besin kaynağıdır. Kısacası bağırsaklarımızın rahatlaması ve görevini gereği gibi yapabilmesi için mutlaka sarımsak tüketmelisiniz.

Havuç

Bildiğiniz gibi havuç en yüksek A vitamine sahip olan besin kaynaklarından birisidir. Havuç tüketmiş olduğumuz diğer besin kaynaklarının vücudumuzda daha rahat bir şekilde parçalanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudumuzda ki kan hücrelerinin sayısının artmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca havuç içerisinde bulunan uçucu yağ asidi sayesinde bağırsaklarımızda oluşan kanserin önlenmesine de yardımcı olacaktır.

Çilek

Çilekte lif bakımından zengin bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Çilek bağırsaklarımızda oluşabilen mantarların da ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. İçinde antioksidanı bolca bulunduran çilek bağırsaklarımızda bulunan zararlı maddelerin atılması konusunda önemli bir göreve sahip olmaktadır.

Keten Tohumu

Omega-6 bakımından çok zengin olan bu besin kaynağını genel olarak toz olarak tüketebilirsiniz. Bu besinin temek faydaları arasında mide yanması ve karın bölgesindeki ağrının giderilmesi ön plana çıkmaktadır. Bu iki soruna neden olan bağırsak mikroplarının öldürülmesini sağlamaktadır. O nedenle bunu da tüketeceğimiz besinler arasına yazmamız gerekmektedir.

Kuru Kayısı

Bu besin kaynağı daha çok sabahları tüketildiğinde etkili olmaktadır. Çünkü bağırsakların çözülmesi sabahları daha zor olmaktadır. Kuru kayısı özellikle kabızlık, hazımsızlık ve mide spazmı gibi sorunların tedavisinde önemli bir rol üstlenmektedir. O nedenle her sabah düzenli olarak tüketmeniz bu sorundan kurtulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Muz

Bağırsaklarınızın iltihaplanmasından korunmak istiyorsanız günde bir kez muz tüketmek sizin için faydalı olacaktır. Posa ve lif konusunda içerik olan en yüksek olan ürünlerden olan muz bir kez tüketilmesi yeterli olmaktadır. Aynı zamanda kronik bir bağırsak hastalığı olan Crohn’a karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

Bal Kabağı

Antioksidan konusunda doğal kaynakların başında yer alan bu besini tüketerek sindirimin kolaylaşmasında görev almaktadır. Özellikle de insanın yaşlanması sonucunda ortaya çıkan sindirim sorunlarının tedavisinde önemli bir görev üstlenmektedir.

Patates

Genellikle kızartmasını yediğimiz bir besin olsa da suyu sıkılarak içildiğin de midemiz de oluşan yanmanın önemli ölçüde önüne geçmektedir. Aynı zamanda patatesi haşlayarak da tüketebilirsiniz. Bunu tüketirken içerisinde bulunan patates suyunun içerisinde biraz havuç suyu ve zeytinyağı atmanız bağırsaklarımızın daha iyi bir şekilde çalışması konusunda yardımcı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉