• PAYLAŞ

Bilgisayarınızı Virüslerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

  • 13/06/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 579 görüntüleme

Bilgisayar virüsleri son zamanlarda oldukça artmış durumda. Virüs ve trojan olarak iki türe ayrılabilecek bu zararlılar bilgisayarınıza veya cihazınıza verebileceği zararları saymakla bitmez. Bu virüsler CD,DVD,USB bellek, e-posta, korsan veya güvenilir olmayan web sitelerden bulaşabilir. Bu virüslerden korunmanız için yapmanız gereken şeyleri yazımızda anlatacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra artık sizde cihazlarınızı virüslere karşı güvenle koruyabilirsiniz.

Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bilgisayar ortamına kullanıcının bilgisi dışında aktarılmış bilgisayardaki yazılım ve/veya işletim sisteminin bütünlüğünü, erişilebilirliğini, gizliliğini tehdit eden yetkisiz kod parçaları ve küçük yazılımlar genel olarak virüs olarak adlandırılırlar. Bilgisayar virüsleri genelde zarar vermek için kullanılsa da, aslında iki temel görev için üretilirler; bunlar virüsün kendini çalıştırabilmesi ve çoğaltabilmesidir.

Virüs Çeşitleri Nelerdir?

Truva Atları( Trojen Horses): Genellikle bir programın içine gizlenen yükledikten sonra cihazınıza bulaşabilen virüslerdir. Bu tip virüsleri Anti-virüs sayesinde kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Solucanlar ( Worms): Herhangi bir dosya yüklemesinin dışında girebileceğiniz web siteleri üzerinden veya ağ üzerinden bilgisayarınıza bulaşabilen virüslerdir.

Makro (Macro) Virüsler: Cihazlara çok sayıda makro olarak bulaşabilen uygulama içine gizlenmiş virüslerdir.

Spyware (Casus): Bir web site gezintiniz içinde cihazınıza bulaşabilecek olan virüslerdir. Bu virüsün önlenmesi için güvenli olarak tanımlanmayan web sitelere sizinde ziyaret etmemenizi öneririz.

Keylogger (Tuş-kayıt): Bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri kaydeden ve bilgisayar tuşlarını takip eden virüstür.

Screenlogger (Ekran-kayıt): Keyloggerle aynı şekilde bilgisayarınız ekranında yaptığınız işlemleri kayıt altına alan virüstür.

Bilgisayar Virüsünden Nasıl Korunulur?

  • Bilgisayarınıza Anti-virüs programları yükleyebilirsiniz. Bu yüklemeyi yaparken lisanslı ürünler tercih etmenizi öneririz. Aksi takdirde program kendini tam kapsamlı olarak çalıştırmayabilir.
  • USB belleği açmadan önce mutlaka virüs taramasını yapın. Aksi taktirde USB belleği aracılığıyla bilgisayarınıza virüs bulaşabilir.
  • Lisansız yazılım ve programları yüklemekten kaçının. Aksi taktirde bu programlara gizlenmiş virüsler bilgisayarınıza bulaşabilir.
  • İnternet üzerinden indirdiğiniz dosyanın güvenilirliğinden emin olun. Mutlaka virüs taraması yapın.
  • Genellikle güvenilir ve onaylı web sitelere giriş yapmayı tercih edin. Güvenilirliği olmayan siteden bilgisayarınıza virüs bulaşabilir.
  • Haftalık, aylık veya yıllık olarak mutlaka bilgisayarınızın Anti-virüs aracılığıyla taramasını yapın.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉