• PAYLAŞ

Bireysel Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

  • 27/02/2017 - 17:51
  • 0 Yorum
  • 764 görüntüleme

Bireysel Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Bankacılık sektöründe öncelik çoğu zaman kurumsal müşteri olarak kabul edilen şirketlere verilse de kazancı en çok olan müşteriler bireysel olanlardır. Özellikle dünya çağında 1994 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından kurumsal müşterilerde yaşanan karlılık düşmesi ile bankalar bireysel bankacılık hizmetlerine ağırlık vermeye başladı. Bireysel bankacılık denildiğine aklınız faturaların yatırılması, kredi çekilme ve ödenmesi, kredi kartı işlemleri gelebilir. Bunlarda bireysel olarak sunulan hizmetler arasındadır. Ancak günümüzde bireysel olarak bankaların yararlanabileceğiniz çok sayıda hizmeti vardır.  Şimdi bu hizmetlerin neler olduğunu ve nasıl kullanacağınızı sizlere anlatmaya çalışacağız. Birçoğu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. Amacımız hem bilgilerinizi tazelemek hem de bilmediğiniz bireysel bankacılık hizmetlerini öğrenmenize yardımcı olmaktır.

Bireysel bankacılık işlemleri nelerdir?

Nakit sağlama

Bankacıların bireysel müşterilerine sağladıkları kolaylıkların ilk sırada istedikleri her zaman nakit sağlaması gelmektedir. Bir bankaya giderek kredi alabileceğiniz gibi isterseniz bankamatikler üzerinden de nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çok sayıda kredi çeşidi vardır. İhtiyaç kredisi, araç ve ev kredisi bunlardan bazılarıdır. Ve bankacılık hizmetlerinden insanların en çok kullandıkları krediler arasındadır. Tabi bunların belirli limitleri vardır. İstediğiniz miktarı alabilmek için bankanın şart koymuş olduğu kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. İlk ve en önemli kriter kredi notunuzun yeterli miktar olmasıdır.

Para yerine kullanabileceğiniz araçlar

Günlük hayatımızı devam ettirmek için bazen eğlenmeye bazen de alışverişe gideriz. Bunları yaparken her zaman yanımızda nakit bulundurmak zorunda değiliz. Bankalar bize bu konuda kredi kartları ve banka kartları ile yardımcı oluyor. Banka kartı hesabınızda bulunan parayı kart sistemi sayesinde harcamamıza yardımcı olur. Hesabımızda bununla ilgili bir kısıtlama olmaması halinde tüm parayı kullanmamıza imkan tanıyor. Kredi kartı ise belirli bir limit ile sınırlıdır. Ve her ay düzenli olarak ödeme yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde günü geçen ödemeler için banka faiz işletme hakkına sahiptir. O nedenle kredi kartı banka kartına nazaran daha dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Mevduat ve yatırım hizmetleri

Bankaları yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz. Örneğin borsa piyasasına girmek için mutlaka bir bankadan yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Mevduat işlemleri ise daha farklıdır. Elimizde bulunan birikmişimizi bankada oluşturacağımız hesaba yatırarak onlara emanet edebilirsiniz. İstersek hiçbir kazanç beklemeden orada bırakabiliriz. İstersek  de vadeli mevduat hesabı oluşturarak kazanç elde edebiliriz. Bu bireysel müşterinin tercihine bırakılmış bir durumdur. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık faiz oranlarından yararlanabiliriz. Bu noktada herhangi bir risk yoktur. Tek istenilen vade süresi dolmadan hesaptaki miktara dokunmamanız olacaktır.Bunun karşılığı olarak size kazanç sağlayacaktır.

Para saklama ve birikim yapma işlemleri

Birikim yapmakta zorluk çekiyorsanız bankalar bu konuda bireysel müşterilerine yardımcı oluyor. Bireysel olarak çalıştığınız bankaya giderek birikim hesabı açılmasını isteyebilirsiniz. Ve ardından vereceğiniz otomatik emir sayesinde banka diğer hesaplarınızdan düzenli olarak bu hesaba para aktarma işlemini yapacaktır. Bu da sizin para biriktirmenizi sağlayacaktır. Evde paranızın çalınmasından ya da bir arkadaşınızın para istediğinde ona hayır demekten korkuyorsanız bankaya giderek ondan elinizde ki parayı saklamasını isteyebilirsiniz. Bunu kasa aracılığı ile yapabilecekleri gibi isterseniz mevduat hesabınıza da yatırabilirsiniz.

Ödeme İşlemleri

Bankalar üzerinden her türlü faturanızın öde işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SSK, Bağkur, elektrik, su, telefon gibi sayabileceğimiz daha bir çok faturanın ödemesini yapabilirsiniz. Ayrıca bankalardan sigorta yaptırma şansınız da var. Sağlık, deprem ve konut sigortalarını size uygun fiyatlar ile sunmaktadır. Yani kısaca bankalar üzerinden tüm finansal işlerimizi rahat bir şekilde yapabiliriz.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉