• PAYLAŞ

Blog Nasıl Yapılır?

  • 20/05/2017 - 18:41
  • 0 Yorum
  • 705 görüntüleme

Sosyal dünya günümüzde internet üzerinde daha etkili olmaktadır. İnsanlar görüşlerini, bilgilerini ve yaşadıklarını paylaşmak için daha çok online dünyayı tercih etmektedirler. Bu noktada karşımız çıkan en önemli kolaylıklarında başında bloglar gelmektedir. Günümüzde bu hizmeti sağlayan çok kaliteli siteler bulunmaktadır. Bunların arasında en dikkat çekenler ise wordpress ve blogger siteleridir. Ücretli ve ücretsiz sunulan temalar ile paylaşmak istediğiniz konulara göre farklı tasarımlar tercih edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bu sitelerden birisini tercih ederek üye olmak ve üye olduktan sonra bu isimlerin önüne gelecek bir blog adı belirlemektir. Bu tamamen size kalmıştır. Adınızı yazabileceğiniz gibi isterseniz farklı bir başlıkta atabilirsiniz.

Blog Tercihi

Hem blogger hem de wordpress kullanım kolaylıkları açısından farklı avantajlara sahip alt yapıları bulunmaktadır. Blogger’ın en büyük destekçisi Google olması onu daha avantajlı bir site haline getirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak açık kaynak kodu ile hizmet veren wordpress üzerinde çok sayıda yardımcı uygulama bulunmaktadır. Bu da onu rakibine göre bir adım öne çıkarmaktadır. Tabi internette yapılan aramalarda öne çıkmak istiyorsanız blogger daha avantajlı olacaktır. Çünkü internet dünyasının en büyük arama motoru olan Google çatısı altında bulunmaktadır. Her ikisini de tercih etmek ve tasarımını seçmek size kalıyor. Ücretsiz sunulan tasarımlar başlangıçta sizin için yeterli olacaktır. Ancak ilerleyen zamanlarda bu tasarımı güncellemeniz gerektiğini unutmayın.

Yazılacak Konular

Birçok farklı blog sitesi vardır. Seyahat, düşünce paylaşımları, günlük aktivite paylaşımları gibi farklı konularda yazmak size kalmıştır. Blog’un Türkçe karşılığı günlük olduğu için konuyu tercih ederken meraklı olduğunuz ve araştırırken hiç sıkılmayacağınız bir konu tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Düzenli olarak içerik girmek takipçi sayınızı ve ziyaretçi sayısını arttıracağı için bu önemli bir detaydır. Örneğin futbolu çok seviyorsunuz ve onunla ilgili size bir faydası olmasa da sürekli takipte bulunuyorsanız blog sitenizi bunun üzerine oluşturabilirsiniz. Takipçileriniz ile bu dal hakkında edindiğiniz bilgileri ve yaşadığınız tecrübeleri paylaşabilirsiniz. Zaman içerisinde ziyaretçilerden gelen yorumlar ile birlikte daha keyifli bir hal alacağını söyleyebiliriz.

Blog Sitesini Geliştirmek

Blog sitenize daha fazla ziyaretçi girmesini sağlamak için girmiş olduğunuz paylaşımlarınızı sosyal medya kanallarında sürekli olarak paylaşmanızda fayda var. Google bu konuda özgün içeriğe sahip olan sitelere daha fazla ziyaretçi göndermektedir. O nedenle sürekli günlük içerikler girmeniz de bir avantajdır. Zaman içerisinde sabit bir takipçi kitlesi oluşturmayı başaracaksınız. Bu kitle sizin motive olmanıza ve paylaştıklarınızın aslında önemli olduğuna ikna edecektir. Ayrıca insanlar samimi paylaşımları günümüzde büyük site paylaşımlarına göre daha fazla tercih etmektedir. O nedenle dikkatli ve yapay olmayan paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Genel istatistik bilgileri paylaşsanız dahi bu bilgilerin altında kendi düşüncelerinizi de eklemeyi ihmal etmeyin.

Blogdan Para Kazanmak

İnternet sadece zevk ile gezilecek bir mecra olmanın dışında aynı zamanda para kazanabilecek bir alan olmayı günümüzde başardı. Örneğin kozmetik konusunda paylaşımlar yapan bir kadının blog sitesine sponsorlar destek verebilir. Kendi ürünlerini tanıtmanız ve incelemeniz için size ücretsiz birçok ürün verebilirler. Bunun yanında blog sitenizde boş alanlara sürekli yayınlanacak reklamlarda alabilirsiniz. Bunun için ilk adreslerden birisi Google Adsense servisi olmaktadır. Bu sayede yüksek bir kitleye sahip olursanız hatırı sayılır bir gelir sahibi olabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi ne yaparsanız yapın amacınız para kazanmak değil doğal paylaşımlar yapmak olmalıdır. Doğallık sizin anahtarınız olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉