• PAYLAŞ

Bolivya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 07/07/2017 - 21:45
  • 0 Yorum
  • 693 görüntüleme

Güney Amerika’nın en sevilen ülkelerinden birisi olan Bolivya, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Uzun yıllar boyunca değişmeyen bir kültüre sahip olmaları ile çoğu zaman seyahat için de olsa, göç alan bir ülkedir. Buraların yapısından etkilenen ve vatandaşı olmak isteyen insanların sayısı da azımsanmayacak derecededir. Ancak vatandaşlık alabilmek için bazı şartları da sağlamak gerekmektedir. Eğer sadece gezi amacıyla bu ülkeye gitmek isterseniz ise vizeye gerek duymadan gezinizi düzenleyebilirsiniz. Bu yazımızda Bolivya vatandaşlığı nasıl alınır sorusunu soran bireyler için cevaplar vereceğiz.

Bolivya Vatandaşlığı

Bolivya, vizesiz olarak seyahat etme şansınız bulunan ülkeler arasındadır. Ayrıca 90 güne kadar bulunma izni sayesinde, ülkeyi baştan başa gezme şansınız da mevcut. Bu işlemler için herhangi bir çaba sarf etmenize gerek kalmasa da, vatandaşlık alımı için bazı şartları yerine getirmelisiniz. İşte Bolivya vatandaşlığı için gerekenler!

– Evlilik Yolu ile Bolivya Vatandaşlığı Alma

Eğer bireylerden biri Bolivya nüfusuna kayıtlıysa ve diğer Bolivya vatandaşı olmak istiyorsa, vatandaşlık başvurusu bir hayli hızlı cevaplanmaktadır. Ancak çoğu ülkede olduğu gibi evliliğinizin sahte olmaması gerekir. Sahte olduğu tespit edilen evlilikler sonucunda vatandaşlık başvurusu iptal edilecektir.

Green Card ile Vatandaşlık Alabilirsiniz

Amerika’da sürekli oturma izni alabilmenin yollarından biri olan Green Card, Bolivya vatandaşlığı için de geçerli bir durumdur. Green Card alarak ülkede vatandaşlık izni almak, diğer Green Card’lı ülkelerde olduğu gibi birçok nedene bağlanabilir. Green Card alırken evlilik, çalışma, sığınma ve akrabalık gibi durumlardan yararlanabilirsiniz.

– Çifte Vatandaşlık

Eğer mevcut vatandaşlığınızı değiştirmeden, Bolivya vatandaşı da olmak istiyorsanız; bu bazı ülkeler için geçerlidir. Türk bireyler ne kadar bu olanaktan yararlanamasalar da, anlaşmaları olan bazı ülkelere mensup bazı bireyler çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Bolivya Vatandaşlığına İçin Gerekli Şartlar

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden birine uyuyorsanız, uyan neden ile başvuru yapmalısınız. Tabiki yukarıda belirttiğimiz durumlar şartlardan sadece birkaçı. Ülkenizdeki Bolivya Elçiliklerinden daha detaylı bilgi almanız mümkün. Uygun durumu seçtikten sonra, vizenizi almalısınız. Pasaport, ikametgâh, sağlık raporu ve vesikalık fotoğraflarla birlikte Amerikan Başkonsolosluğu Bolivya Elçiliğine başvuru yaptığınız takdirde, başvurunuz işleme alınacaktır.

Bolivya Vatandaşlığı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Eğer kişi bireysel olarak vatandaşlık başvurusunda bulunmak istiyorsa, 18 yaş üstünde olma şartı aranmaktadır. Ayrıca vatandaşlık almak isteyen bireylerin, yukarıdaki şartlardan birine uygun olması gerekmektedir. Bolivya ekonomik ve yaşamsal açıdan oldukça rahat bir ülke olduğu için çoğu insanın dikkatini çeken ülkelerden biri. Ancak ülkedeki işsizliğin hat safhada olması nedeniyle yatırım yaparak bu ülkeden vatandaşlık alınma söz konusu olmuyor. Vize almanız gerektiğinde bahsetmiştik; bu vizeyi vizeden muaf tutulan ülke vatandaşlarının almasına gerek yoktur. Ancak vizeden muaf olmayan ülkelerin 52 dolar karşılığında Bolivya vizesi alması gerekmektedir.

 

 

 

 

[Toplam:2    Ortalama:4/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉