• PAYLAŞ

Çocuklarda Osgood Schlatter Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

  • 03/02/2017 - 04:46
  • 0 Yorum
  • 774 görüntüleme

Çocuklarda Osgood Schlatter Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Çocuklarım sağlıkları söz konusu olunca her anne ve baba bu konuda sıkıtı çeker, bir an önce çocuklarının sağlıklarını kavuşması adına mücadele eder. Bu yazımızda çocuklarda sıklıkla karşılaşılan ve oldukça ağrılı bir süreci olan Osgood-Schlatter hastalığını nedenlerini ve nasıl tedavi edilebileceğini detayları ile aktaracağız. Osgood Schlatter hastalığı, dizin tam alt kısmında olan ve tibia olarak da adlandırılan incik kemiğinin tibial tuberozite yani çıkıntı diye bilinen yerinde oluşan kemik iltihabına verilen isimdir. Genel olarak fiziksel bakımdan aktif olan erkek çocuklarında 9 ila 14 yaşları arasında sıklıkla rastlanır, kız çocuklarında ise  Osgood schlatter hastalığı bazen ortaya çıkabilmektedir. Hastalık tam olarak çıkıntıya yapışık olan kas ve tendonun yani güçlü fibröz dokunun tekrarlayan zorlanma yada çekilmesine bağlı olarak meydana gelmektedir. Oldukça ağrılı bir süreci bulunan hastalığın sabır gerektiren bir tedavisi bulunmaktadır.

Çocuklarda Osgood Schlatter Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Çocuklarda hastalığın teşhisinin konulmasında en önemli olan etken yaşadığı ağrının nereden kaynaklandığını algılayan anne ve babaların bir hastaneye başvurması ile teşhis edilebilir. Bu durum, çocuklarda dizinin altında bulunan kemikte ağrı, şiş ve aynı zaman da hassasiyet yapar. Tibial çıkıntı tutulan bacakta çok daha belirgin duruma gelir. Çocuğun diz üzerinde şiddetli ağrısı olur. Çocuk herhangi bir fiziksel aktivite yaptığı zaman ağrı daha şiddetli olarak hissedilir.

Çocuğun veya ebeveynin bulguları tanımlaması ve doktorun fizik muayene yapması ile hastalığı teşhis edebilir. Çocuğun şikayetlerine sebep olabilecek diğer hastalıkların dışlanabilmesi adına doktor tarafından radyolojik tetkikler istenebilir. Yapılan tetkikler sonucunda herhangi farklı bir rahatsızlık söz konusu değilse en kısa zaman da tedavisine başlanması gerekir.

Çocuklarda Osgood Schlatter Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

-Çocuklarda Osgood schlatter hastalığında ağrı, şişlik ve hassasiyet genel olarak dinlenme ve günlük aktiviteyi kısıtlamakla geriletmek hedeflenir.

-Doktor çocukta bulunan iltihabı da ortadan kaldırmak adına antienflamatuvar ilaçlar reçete edebilir.

-Çocuğun dizini, desteklemek ve aynı zaman da hareketsizleştirmek için geçici olarak askıya alınabilmesi gerekebilir.

-Çocuğun, dizinin çevresinde bulunan kasları kuvvetlendirecek özel egzersizlere ihtiyaç duyulacağı durumlar olabilir. Bu tür durumlarda doktor gün içerisinde uygulaması gereken egzersizleri tanımlayarak düzenli olarak uygulanmasını isteyebilir.

-Çocuklar genel de bu durumu geç adolesan döneminde atlattıkları bilinmektedir.

Osgood schlatter hastalığında en önemli olan etken çocuğun şikayetleri başladığı zaman dikkate alarak basit bir diz ağrısı olarak algılamamaktır. Osgood schlatter hastalığında erken durumun farkına varılarak doktora başvurulması tedavi sürecinin son derece hızlanmasına etken olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉