• PAYLAŞ

Çocuklarınız Bahar Alerjisinden Koruyun

  • 14/07/2016 - 13:44
  • 0 Yorum
  • 664 görüntüleme

cocuklarınızı-bahar-alerjisinden-koruyun

Baharın gelmesi ile yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi havada uçuşmaya başlayan polenler, alerjik bünyeye sahip çocuklarımızı oldukça tehdit ediyor. Dr. Belgin Aktaş yaptığı açıklamalara göre, alerjik rinitin tedavi edilmemesi durumunda sağlığı tehdit eden ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtiyor.

Soğuk ve yıpratıcı bir kışın arkasından bahar mevsiminin güzelliği ve tazeliği insanın içini açarken, bahar alerjisi ise her geçen yıl giderek daha da çok sayıda çocuğu tehdit eden bir hal aldı. Acıbadem Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Belgin Aktaş, boğaz kaşıntısı, burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırma ve öksürük ile belirtilerini gösteren ‘alerjik rinit’ in tedavi edilmediğinde önemli sağlık sorunlarına sebep olabileceğini dile getirirken, tedavisinin mümkün olduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Doğru Teşhis ve Doğru Tedavi

Birçok anne baba,  bahar alerjisi ve toplum arasında saman nezlesi, olarak adlandırılan ‘alerjik rinit’ sebebiyle çocuklarının problemine çare aramakta. Hapşırık, burunda sulanma, burunda-boğazda ve gözde kaşıntı, burunda tıkanma-akma derken yakınmalar başlıyor. Genelde bulgulara bakıldığında tekrarlayan soğuk algınlığı atakları olarak algılanması, tedavide kısmında soğuk algınlığı ilaçları kullanılması ya da alerjiye yol açan faktörün ne olduğu bilinmeden verilen alerji şurupları gibi yaklaşımlar tedavide sürecinde geç kalınmasına yol açabiliyor.

Yaşam Tarzına Dikkat 

Alerjik rinit tedavisinin en başta ebeveynlerin eğitimi, alerjenden maddelerden korunmak için hayat şartlarının değiştirilmesi ve ilaç tedavisi gibi aşamalardan oluştuğunu ifade eden Dr. Aktaş uyarılarında, ilaç tedavisi uygulanmaya başlandığın da ilaç kullanımı kesilince çevresel tedbirler yeteri kadar alınmamışsa alerji tekrardan baş göstermeye başlayabiliyor. Alerjik rinit tedavisin de iğne ya da dilaltı damla olarak uygulanan aşı tedavisi yeni alerjen duyarlaşmasını ve astım oluşumunu önlemekte oldukça etkin bir tedavi biçimidir. Fakat bu tür tedavi kararları ve takibi kesinlikle çocuk alerji uzmanları tarafından yapılmalı ve takip edilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

* Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde mümkün olduğunca sokağa çıkmayın.

* Sokaktan eve geldiğinizde giysilerinizi mutlaka çıkartın.

* Sokağa çıkarken mümkünse maske ve gözlük kullanın.

* Sokaktan eve geldiğinizde bütün vücudunuzu iyice yıkayın.

* Polen filtreli olan hava temizleyicilerden mutlaka yararlanın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉