• PAYLAŞ

Detoks Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

  • 22/07/2017 - 09:00
  • 0 Yorum
  • 591 görüntüleme

Detoks çayı genel olarak birden fazla bitki ile meyvenin karışımı ile hazırlanan çaylardır. İster sıvı ister ise katı bir detoks programı uygulayan ve bu programları uygulamak için çok fazla zamanı olmayanlar ya da cesaret edemeyenler adına kilolardan kurtulma ve toksin atma sürecinde oldukça destekleyici bir görev üstlenir. Bu çaylar hazırlanırken ve tüketilirken bazı önemli durumların göz önüne alınması gerekmektedir. Öncelik olarak bitki çayları ne kadar kuvvetli ve şifalı olsa dahi hiçbir zaman tek başına şifa verici bir görev üstlenmezler. Detoks süreci içerisinde herhangi bir hastalık tedavisinde destekleyici görev görürler. Belirli programlar ile birleştirilerek kullanılmaları ise daha sağlıklı sonuçlar elde etmektedir.

 

Detoks çaylarında fazla miktarda fayda sağlanmak isteniyorsa tüketilirken aynı zamanda spor ve diyete önem verilmesi gerekmektedir. Günlük olarak normal beslenme şekline devam edilirken detoks çayı içerek toksin atmayı ve kilo vermeyi beklemek çok doğru olmaz. Sabah kahvaltılarında dilim ekmek yiyerek yanına patates kızartmaları ile şekerli çayları veya şarküteri ürünleri tüketerek ve yine aynı şekilde akşam yemeklerinde yağlı ve tatlılardan vazgeçmeyip detoks çayları tüketir iseniz bunun çok fazla faydasını göremezsiniz. Vücuda uyum sağlayıcı türde beslenme programı ile birlikte düzenli bir biçimde spor yapılmalıdır. Diyet ve spor kimileri adına korkutucu bir durum olsa da burada çok katı kurallar içeren bir diyet programından bahsetmemekteyiz. Başlangıç olarak porsiyon miktarlarını azaltarak protein ve karbonhidrat dengesini sağladıktan itibaren düzenli bir tempolu yürüyüş fayda sağlamaya başlayacaktır.

Beslenme uzmanlarının tavsiyeleri göz önüne alındığında detoks çayları genel olarak sabah uyandıktan itibaren ve geceleri uyumadan önce tüketilmesi gerektiğini önermektedirler. Böylece gece yatmadan önce çayın sakinleştirici etkilerinden faydalanılması artacak ve uyku sürecinde iken vücut toksinleri temizleyecektir. Temiz bir sabaha uyanıldığında ise içilen detoks çayı hem canlandırıcı etki gösterecek ve hem de gün içerisinde vücuttaki toksinler atılmaya devam edecektir.

Detoks çayları ne kadar mucizevi olarak görülse dahi tartıya çıkıldığında verilen kilonun nasıl verildiğinin de düşünülmesi gerekmektedir. Bu çaylar genel olarak idrar söktürücü etkiye sahip olduğundan dolayı vücutta fazla miktarda su atılmasına neden olur. Vücuttaki ödemin atılmasına, kabızlık ve şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olduğundan dolayı aynada daha ince bir görüntüye sebep olur. Bu nedenden dolayı tartıda eksilen rakamların su olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenden ötürü detoks çayları tüketilirken bol miktarda su tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Bu çaylar hazırlanırken bitkilerin çok iyi tanınması gerekmekle birlikte uygun oranlarda ve uygun koşullarda hazırlanmasına da son derece önem verilmesi gerekir. Bitkiler tek başlarına sağlamış olduğu faydalar nettir fakat diğer bitkiler ile bir araya gelince fayda etkisinin azalabileceği gibi aynı zamanda zararlı halede gelme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı detoks çayları hazırlanır iken mutlaka beslenme uzmanları ve ya fitoterapi uzmanlarının hazırlamış oldukları reçetelerden faydalanılması daha sağlıklı ve doğru bir yöntem olacaktır. Detoks çayları hazırlanırken veya hazır ürünler tüketilirken içerisinde sinameki olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu çaylar hazırlanırken kullanılan bitkilerin bazılarında kafein olabilir. İçerilen kafein miktarı yüksek ise bu çaylar gece yatmadan önce tüketildiğinde uykusuzluğa sebep olabilir. Yeterli uykunun alınamaması hem psikolojik olarak yorucu bir sürece girilmesine neden olabilir ve hem de detoks çaylarının fayda sağlayıcı görevlerine engel teşkil edebilir. Yeterli miktarda uyku alamayan kişiler yemek yeme isteğinde artış görülebilir ve metabolizması sağlıklı bir şekilde çalışmamaya başlar.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉