• PAYLAŞ

Diş Eti Nasıl Korunur?

  • 11/05/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 630 görüntüleme

Vücudumuzun tüm parçaları bizler için çok önemlidir. Hepsine hassasiyet yaklaşmalı ve hayatımızın sonuna kadar bunları en minimum düzeyde kullanmamız gerekiyor. Gençlik yıllarımızda çok hor kullandığımız vücudumuzun bazı parçaları orta yaş ve ileri yaşlarda bizler için sorunlar yaşatabilmektedir. Bunlar arasında en dikkat etmemiz gereken diş etlerimizdir. Dişlerimizi içine alınan ve onları çenemizde sabit bir şekilde durmasını ve alt kısımlarına yemek artıklarının gitmemesi konusunda bize yardımcı olurlar. Gerekli bakım yapılmadığı taktirde diş etlerinde bazı sorunlar görülebilir. O nedenle dikkatli davranmak ve bakımını düzgün bir şekilde yapmak gerekir. Aksi taktirde ilerde daha büyük sorunlar ile yüz yüze gelebiliriz.

Diş etlerimizde yaşanan sorunlar sadece bu kısım yüzünden bize sorun çıkarmaz. Aynı zamanda ağız sağlığımızın ve dişlerimiziniz sağlığının da bozulması açısından önemlidir. Eğer bu konuda dikkatli olmazsanız ve zamanında buranın tedavisini yaptırmazsanız gelecekte bu sorun yüzünden dişlerimizin yok olması ile karşılaşabiliriz. O nedenle düzenli olarak dişlerimizi fırçaladığımız gibi diş eti sağlığına da dikkat etmeliyiz. Aksi taktirde daha büyük iltihap sorunları ile yüz yüze gelebiliriz. Bu konuda ilerleme olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken şey diş doktorunuza giderek size bu sorun konusunda tavsiye edeceği tedavileri kullanmasında tavsiye almaktır. Eğer doğru şekilde bu tedaviyi gerçekleştirirseniz sorun daha çok büyümeden ve hayatımızı zehir etmeden ondan kurtulabiliriz. Dikkatli ve hızlı hareket etmek sorunun çözümü açısından önemlidir.

Sorunun yaşanmamasını istiyorsanız öncelikle diş etlerinizi korumanız gerekiyor. Diş etinin nasıl korunacağı hakkında fazla bilginiz yoksa size yazımızın devamında açıklamalı bir şekilde bu konuda bilgi vermeye çalışacağız. Bu bilgiler ile diş eti sağlığınızı koruyabilir ileri de oluşacak kanamaların ve iltihapların önüne geçmiş olursunuz.

Diş Eti Sağlığının Korunması

Diş etlerinde bir sorun yaşanmasının en büyük etkeni yemek esnasında dişlerin arasına bir şeylerin sıkışmasıdır. Genelde bu durum can sıkıcı olabilir ve çıkarılmazsa dişimize ve diş etlerine zarar verebiliyor. Bu sorunun yaşanmasında dişlerimizin etrafında yaşayan bakterilerin önemli bir etkisi vardır. Bakteriler bu artıklarla beslenerek daha hızlı bir şekilde ürerler ve plakların oluşmasına neden olurlar. Bunların ürettikleri asit içerikli maddelerde diş etlerinin zara görmesine neden olmaktadır. Bunlardan kurtulmak için ağız ve diş sağlığı için bakımın düzenli olarak aksatılmadan yapılması önemli bir yer tutmaktadır. Bunun için sürekli olarak televizyonlarda diş macunu reklamlarında tavsiyeler verildiğini hatırlarsınız. Dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalamalısınız. Bunları sabah ve akşam olmak üzere ayırmanızda fayda var. Sabah ilk kalktığınızda ve akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalamak diş ve diş eti sağlığınızı korumanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu hayatınızda sadece 4 dakikayı dişlerinize harcayarak tüm ömür boyunca büyük bir sorundan kurtulmanız anlamına gelmektedir.

Bazı durumlarda diş fırçaları tamamı ile dişlerimizi ve diş etlerimizi temizlenmesinde yeterli olmamaktadır. Böyle durumlarda size gerekli olan diş ipleridir. Bu ipler sayesinde fırçaların ulaşamadıkları noktalara iplerle temizlik yaparak buradaki bakterilerden ve plaklardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Genelde insanlar ağız ve diş sağlığı temizliği için diş fırçalamanın yeterli olduğunu düşünürler ancak dilimizi bu konunun dışında tutmamak gerekiyor. Dilimizin temizliği için yapılması gereken diş fırçamızın arka yüzü ile temizlik yapmaktadır. Çok acil bir şekilde çıkmamız gereken durumlarda ağzımıza bir miktar su alarak gargara yaptıktan sonra çıkabiliriz. Ayrıca bu gargara için de özel ağız gargara ürünleri bulunmaktadır. Böyle acil durumlarda kullanmak için mutlaka almanız gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉