• PAYLAŞ

Diz Ağrısına Neler İyi Gelmektedir?

  • 15/06/2017 - 14:00
  • 0 Yorum
  • 634 görüntüleme

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlamak için iskelet sistemimizin bir çok noktasında eklemler bulunmaktadır. Bu eklemler arasında en önemlilerinden birisi vücudumuzu taşıyan dizlerimizdir. Kimi zaman üzerinde durmak için, koşmak için ve yürümek için bunları kullanırız. Eğer bir insanın dizinde dayanılmaz düzeyde bir ağrı bulunuyorsa büyük ihtimal ile hareket kapasitesi minimum düzeye inecektir. Diz ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Dizinizi bir yere vurmak, burkmak ve zorlamak bunlardan birkaç tanesidir. Ya da kireçlenme gibi bir durum söz konusudur. Özellikle insanların günümüzde çok hareketsiz durumda bulunmaları dizlerimizi kullandığımız zaman ağrımalarına neden olabilir. Şimdi diz ağrılarını geçirmek için yapılabilecekleri sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle bu ağrının olmasına neden olacak sorunları yazalım ardından ise tedavisi için yapılabilecekler hakkında bilgi verelim. Diz ağrısının oluşmasının başlıca nedenlerinden birisi gereğinden fazla zorlanmasıdır. Sürekli oturan bir insan hiçbir ısınma hareketi yapmadan dizi gereğinden fazla zorlaması durumunda bu bölgede büyük bir ağrı yaşanmasına neden olabilir. Bu ağrıyı engellemek için yapılması gerekenler arasında öncelikle ısınmak başta gelmektedir. Yani egzersiz yapmadan ani hareketlerde bulunmamanız gerekir. Tabi egzersiz yaparken bunu en üst kademeden başlatmakta dizlere zarar verir. Onun için kademeli bir şekilde arttırmak doğru bir tercih olacaktır. Spor yaparken tercih edilen ayakkabılarda önemlidir. Dizi odaklı çalışmalar yapılmalıdır.

Menisküs kelimesini futbolcu sakatlıklarından birisi olarak mutlaka duymuşsunuzdur. Dizimizin alt ve üst kemikleri arasında bulunan dokuya verilen isimdir. Bir nevi araçlardan kullanılan amortisör işlemi gibi çalışmaktadır. Sürekli kullanıldıkça ve yaşın ilerlemesi ile birlikte diz ağrısı otomatik olarak kendini gösterecektir. Tendonlarda diz ağrısına neden olabilir. Daha çok zıplayarak yapılan sporlarda bu durum baş gösterir. Diz kapağının kemiğe bağlanmasına yardımcı olan bağlantılara tendon denilmektedir. Burada bir sorun varsa ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi sorunlar baş gösterir. Kıkırdak yapısının bulunduğu kısım olan Osteoartrit de diz ağrılarına neden olabilmektedir. Daha çok yaşlı insanlarda görünen bir sorundur. Yaşlı ve aşırı kilonuz varsa bu sorun baş gösterebilir.

Diz Ağrısı Tedavisin Kullanılacak Uygulamalar

Dizinizde ki ağrının geçmesi için yapılacak en güzel uygulama dinlendirilmesidir. Bu diz bölgesinde oluşan ve ağrıya neden olan iltihaplı durumun geçmesi konusunda yardımcı olacaktır. Bu dinlendirme esnasında ağrının geçmesi ve hafiflemesi için buz tedavisi ya da ısı pedleri kullanılabilir. Kireçleme ve iltihaplanma durumunda ısı pedleri size yardımcı olurken, zorlama durumuna ise buz paketi ağrının hafiflemesi için faydalı olacaktır. Ayrıca dinlenme ile birlikte açma germe hareketleri de diz bölgesinin güçlendirilmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Bu hareketler sizde ki kasları ve tendonların esnetilmesi açısında önemlidir. Ancak yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü daha çok ağrıya neden olabilirler.

Yapılacak egzersizlerden birkaç tanesini anlatalım. Yüksekliği 30 cm civarı olan bir yere çıkılır. Dizleri gerdirerek 5 saniye bir süre beklenir. Bu hareket 20 kez tekrarlanır. Eğer sorun olmazsa 3 set yapmanız daha faydalı olacaktır. Yüz üstü yere uzandıktan sonra bacak düz bir şekilde yani bükülmeden yukarı kaldırılır. Bu da 15 tekrar ve 2 set yapılması faydalıdır. Topuklarınızın yerde olması gereken bir yüksekliğe parmak uçları konulur. Parmak uçlarından destek alınacak bu yüksekliğe sürekli olarak çıkılıp inilir. Bu diz ağrılarından kurtulma konusunda sizlere yardımcı olur. Bu hareketi de 10 tekrar ve 3 set yapmak faydalı bir işlem olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉