• PAYLAŞ

Doğru Para Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  • 03/02/2017 - 00:29
  • 0 Yorum
  • 519 görüntüleme

Doğru Para Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Birçok insan kazandığı parayı doğru şekilde kullanamamanın sıkıntısını yaşıyor. Elinize geçen miktar ne olursa olsun doğru tercihler yapmazsanız. Ne tasarruf edebilirsiniz ne de yatırım yapabilirsiniz. Önemli olan parayı en doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeniz olacaktır. Bu size çok önemli avantajlar sağlayacaktır. İleride kredi çekerek alacağını temel ihtiyaçlarınızı ya da kişisel isteklerinizi doğru para kullanımı ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun sayesinde giderlerinizi kolay bir şekilde azaltabilir ve her ay düzenli olarak para biriktirmeye devam edebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor. Bir alışveriş manyağıysanız bunun için ya çok yüksek bir gelirinizin olması gerekiyor ya da kazancınızı dengeli kullanma yolunu tercih etmelisiniz. Şimdi paranızı doğru kullanmanız için yapacaklarınıza değinelim.

Giderlerinizi ve Lüks Harcamalarınızı Azaltın

İhtiyaçlar sonsuzdur. Ne kadar çok paramızın olduğu fark etmez. İhtiyaçlarımız hiç bitmez. Bisikletimiz olsa, araba, aramız olsa uçak isteriz. Bu durum uzay mekiğine kadar gider. Eğer lüks harcamalarınızın azaltmayı başarabilirseniz, geliriniz ile belirli bir birikim yapma yoluna gidebilirsiniz. Unutmayın insanın barınma, gıda ve giyinme ihtiyaçları ertelenemez. O nedenle ilk olarak gereksiz ve lüks olarak kabul edebileceğiniz harcamalarınızı ertelemelisiniz.

X

Portföyünüzü Çeşitlendirin

Az miktarda bir paranız var. Bununla yatırım yapmaya karar verdiniz. Ve tercih olarak altına yöneldiniz. Tüm paranız ile tek bir yatırım aracınız tercih ettiyseniz büyük ihtimal ile yanlış yoldasınız demektir. O nedenle paranız ne kadar az olursa olsun yatırımlarınızı çeşitlendirmeniz gerekiyor. Örneğin elinizde ki 1000 TL’yi dörde bölebilirsiniz. Bu bölme işleminin ardından her 250 TL ile altın, dolar, Euro ve hisse senedi yatırımı yaparak bir portföy oluşturabilirsiniz. Mantıklı bir şekilde oluşturulan portföy size her zaman kazanç sağlayacaktır. Risk düzeyi düşük olduğundan kazancınızda düşük olacaktır. Ancak istediğiniz ulaşmanız için en garanti yöntemlerden birisidir.

Paranızı Koruyun

Sizi aldatmak isteyecek çok sayıda insanın bulunduğu bir devirde yaşıyoruz. Bu insanlar size çok kolay para kazanabileceğiniz bir yöntem olduğunu ve sizin oraya gitmeniz gerektiğini söyleyebilir. Bunlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Kolay para kazanılan basitçe herkesin katıldığı bir işte mutlaka yanlış bir işler vardır. Eğer aklınız da gene de piyasaya girme isteği varsa. Yapmanız gereken çok detaylı bir araştırma olmalıdır. Eksilerini ve artılarını bir kenara yazmalısınız. Şartlarınızı sağladığına emin olursanız o zaman piyasaya giriş yapabilirsiniz.

Sigortanızı aksatmayın

Geleceğinizi garanti altına almak ve aldığınız parayı olabildiğinizce artırmak istiyorsanız sigortanızı kesinlikle aksatmamalısınız. Çünkü insanlar için sosyal güvenceler ve sağlık sigortalarını çok önemlidir. Eğer bir sigortaya sahip değilseniz sizin ve ailenizin sağlık harcamalarınızda beklemediğiniz artışlar yaşandığında zor duruma düşebilirsiniz. Sigorta sadece emekliliğinizde size yardımcı olmaz. Aynı zamanda tüm hayatınız boyunca sağlığınızı korumanıza da yardımcı olur.

Tüm borçlarınızdan kurtulun

Borç insanların sırtında her zaman bir yüktür. Bunun için tüm borçlarınızdan kurtulmalısınız. Bunun için yapabileceğiniz en kolay iş borçlarınızı hesaplamak olacaktır. Ardından borçlarınızdan kurtulmak için acil bir eylem planı oluşturacaksınız. Çeşitli kalemlerle 10 bin TL borcunuz varsa. Bankadan kredi çekerek bunu tek kaleme düşürebilirsiniz. Ve bu borcu kapatana kadar tekrar borçlanmamayı ilke edinebilirsiniz.

Programlardan Yararlan

Para yönetimi konusunda size yardımcı olacak telefonlarınıza kolayca yükleyebileceğiniz programlardan yararlanabilirsiniz. Bu programlar sayesinde tüm aylık giderlerinizi öğrenebilir ve bunlara alabileceğiniz tüm önlemleri daha rahat belirleyebilirsiniz. Mantıklı ve akılcı kararlar olmanız da size yardımcı olacaktır. Her koşulda paranızın değerini bilirseniz size artısı olacaktır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉