• PAYLAŞ

E-Devlet Şifresi ile Adli Sicil Kaydı Nasıl Çıkarılır ?

  • 17/12/2016 - 20:56
  • 0 Yorum
  • 905 görüntüleme

E- Devlet Şifresi ile Adli Sicil Kaydı Nasıl Çıkarılır ?

Bir bireyin herhangi bir adli işleminin bulunup bulunmadığının belirtildiği belgeye adli sicil kaydı denmektedir. Yaşamda birçok farklı alanda adli sicil kaydına ihtiyaç duyulmaktadır. İşe girerken yada okul kaydı yaptırırken gibi birçok kurumda adli sicil kaydı istenmektedir. Önceki yıllara bakıldığında adli sicil kaydı sorgulatmak oldukça yorucu bir işlemdi. Adliye içlerinde uzun kuyruklarda saatlerce beklenmesi gerekirdi. Fakat gelişen teknoloji ile beraber bu işkence tarih oldu diyebiliriz. Günümüzde adli sicil kaydını sorgulamak istediğinizde e-devlet sistemine giriş yaparak bu işlemi birkaç dakika içinde halletmeniz mümkün oluyor. Bu işlemi yapmanız için ihtiyacınız olan T.C. kimlik numaranız ve PTT şubelerinden aldığınız e-devlet şifreniz olacaktır.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra adli sicil kaydı bilgilerinize ulaşarak kolaylıkla çıktısını alabilme imkanına sahipsiniz. Bu türde olan belgelerde genel olarak ıslak mürekkep olması gereklidir, fakat  internetten aldığınız belgeyi imzalatmanız pek mümkün değil. Bu sebeple adli sicil kaydı doğrulama işleminin yapılması gereklidir. Belgeyi vermiş olduğunuz kurumun adli sicil kaydı doğrulamasını yapabilmesi adına belgenin üzerinde bir barkod numarası bulunmaktadır. Bu barkot sayesinde adli sicil kaydınızı verdiğiniz kurum e-devlet üzerinden doğrulamasını yapabilir.

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Adli sicil kaydınızın sorgulamasını yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. Daha öncesinden e-devlet şifrenizi almadıysanız size en yakın olan PTT şubesinden kimliğinizi göstererek alabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız anlaşmalı olan bankaların internet şubeleri üzerinden e-devlet kapsına giriş yapabilirsiniz.

E-Devlete kapısına adli sicil kaydınızı sorgulamak için BU BAĞLANTI üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Yukarıda sizlere verdiğimiz bağlantı üzerinden e-devlet kapasına giriş yapmanızdan sonra ekranın sol kısmında yer alan Adli Sicil Kaydı Sorgula sekmesine tıklayın.

 

Adli sicil kaydımı sorgula sekmesine giriş yaptığınız da sizden alacağınız evrakı nerede kullanmak istediğinize dair bir seçim yapmanız istenen pencere açılacaktır. Bu seçenekler arasından belgeyi nereye vermek istediğiniz seçmelisiniz. Resmi kurumlar ile özel kurumlara verilecek olan adli sicil kayıtları farklı olarak gözükmektedir, bu nedenle seçiminizi doğru şekilde işaretleyerek yapmalısınız.

Sizlerden istenilen seçimleri yapmanızdan sonra sorgula sekmesine tıklamanız, istediğiniz belgenin tam dökümünün ekrana gelmesini sağlayacaktır. Belgenin kağıt üzerine çıktısını almak istiyorsanız, dışa aktarma menüsünü kullanarak alabilirsiniz.

E-Devlet kapısından adli sicil kaydını çıkarmanız sizlerin fark edeceği gibi oldukça basit bir işlem haline gelmiş durumda. Teknolojinin gelişmesi ile beraber bazı alanlarda ciddi zaman kazanımları yaşadığımız gerçek, bunlar teknolojinin olumlu yanları diyebiliriz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉