• PAYLAŞ

Elektrik Tasarrufu nasıl yapılır?

  • 22/07/2016 - 11:29
  • 0 Yorum
  • 767 görüntüleme

Günlük yaşantımız içinde ufak olsa da yapılan bazı hatalar nedeniyle yüksek oranda ileride ödemelerin fazlaca olacağını söyleyebiliriz. Hayatımızın her anında bizimle birlikte olan elektrik tüketiminde dikkatli olmak en önemli tasarruf araçlarından birisidir. Peki, elektrik olmasa şu an hayatımızı ilerletme yolunda hiçbir adım atamayacağımız bir çağda yaşamamıza rağmen ondan en minimum miktarda tüketerek nasıl tasarruf yapabiliriz. Aslında bunu yapmamız için çok basit yöntemler uygulamamız yeterli olacaktır.

elektırık-tasarrufu-nasıl-yapılır

İlk olarak yapmamız gereken kullandığımız ampulleri enerji tasarrufu olanlar ile değiştirmeliyiz. Bu konuda satılan çok sayıda enerji tasarrufu sağlayan ampul bulunuyor. Bunun yanı sıra az kullandığımız bölgelerde enerji seviyesi düşük olanlardan kullanmaya özen göstermelisiniz.

Her ay gelen faturanızı incelemekte fayda var. Elektrik firmaları sizlere danışmadan elektrik tarifenizi değiştirebiliyor. Bu değişikliğin size yansıması faturanızın yüksek olmasına neden olacaktır. Günümüzde akıllı ve standart tarife olmak üzere iki farklı tarife kullanılmaktadır. Standart tarifi de günün her anında aynı fiyat uygulanırken, akıllı olarak isimlendirilen tarifede günün en çok tüketim yapılan saatlerinde daha uygun fiyatlarla faturalandırma yapılıyor.

Basit önlemler almalısınız ve bu önlemleri düzenli olarak uygulamalısınız. Bilgisayarınızı sürekli olarak açık bırakmayın ya da kapattıktan sonra mutlaka şarjdan kablosunu ayırmayı unutmayın. Ayrıca bu nedenle patlama gibi beklemediğiniz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Aynı şey cep telefonlarınız içinde geçerlidir. Cep telefonunuzu gece şarja takıp sabaha kadar dolması şeklide uygulamalardan sakınmalısınız. Telefonun şarjı dolduktan sonra şarjı elektrik prizinden çıkarmayı unutmayın.

Evde sürekli olarak kullanımda olan çamaşır ve bulaşık makinalarının kullanımına sınırlama getirin. Boş bir şekilde çalıştırmayın tam olarak dolmasını bekleyin. Aynı durum ütü içinde geçerlidir. Tek tek ütü yapmak daha yüksek enerji harcamanıza neden olacaktır.

Özellikle yaz aylarında kullanımda olan klimaların çalıştırılmasından dikkatli olunmalıdır. Klimayı çalıştırmadan önce kapı ve camların kapalı olduğundan emin olun. Eğer açık olursa enerji tüketimi seviyesini arttıracaktır. Son olarak Buzdolabınızın yanında herhangi bir ısıtıcı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu soğukta işlemini gerçekleştirmek için daha çok enerji tüketmesine neden olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉