• PAYLAŞ

Enerji İçecekleri Kısırlığa Yol Açıyor

  • 07/07/2016 - 13:35
  • 0 Yorum
  • 660 görüntüleme

enerji-icecekleriEnerji içecekleri dünya pazarına girdikten sonra bir çok tartışmaya yol açmıştı. Satışa sunulan bu içecekler, içlerinde bulunan maddeler yüzünden raflardan toplamış ülkelerin bu yaptığı hamlelerin ardından üretici firmalar zararlı olan maddelerin oranını azaltarak tekrardan raflarda yerini almasını sağlamıştı. Uzmanlar tarafında masaya yatırılan enerji içeceklerinin bir çok zararının yanında kadın ile erkeklerde kısırlığa yol açtığı tespit edildi.  Enerji içeceklerinin
içinde bulunan maddeler oldukça zararlı 1 kutu enerji içeceği üzerinden yapılan düzenlemelere göre satışa sunulan bu içecekler aslında sürekli içildiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Enerji içeceklerinin içinde bulunan ana maddelerinin kafein, glukuronolakton ve taurin   olduğunu açıklayan Doç. Dr. Hakan Çoksüer, piyasada bulunan bazı enerji içeceklerinin içinde, efedrin  yada haşhaş tohumu özü  içerdiğini vurguladı.

Doç. Dr. Çoksüer verdiği bilgilere göre kafeinin, merkezi sinir sistemimize oldukça etki ederek, beyinden gelen ve beyne giden iletileri hızlandırdığını, bu sayede de kullanıcının daha uyanık ve aktif olmasını sağlayarak uyarıcı etkisi olduğunu ifade etti

Doç. Dr. Çoksüer açıklamalarına yapılan çalışmaların tamamın da kadınların aşırı miktarda tükettiği kafein üreme konusunda yetersizliğine yol açtığını, Kafein, glukuronolakton, taurin maddelerinin vücutta doğal olarak bulunduğunu, asıl sıkıntının vücudumuzda bulunan bu maddeşerin enerji içecekleri ile oranlarının normalin çok üzerine çıkarak olumsuz yönde etkilemesi olduğunu dile getirdi.

Enerji İçeceklerinin normalin çok üzeri miktarda alınması, kafein zehirlenmesi olasılığını da arttırıyor. Kafeinin özellikle çocuklarda gelişim durumundaki beyni etkilediği gibi yanı zaman da vücuttaki bağışıklığın son derece azalmasına neden olabiliyor.

Enerji içecekleri kutularını incelediğiniz de markasına göre alınması gereken maksimum miktarların belirtilmesi durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koymaktadır. Maalesef ki 1 kutu gibi içildiği zamanlarda zararların az olması bu tür ürünlerin satışının yasaklanmasına engel oluşturmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉