• PAYLAŞ

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 20/06/2017 - 04:29
  • 0 Yorum
  • 604 görüntüleme

İnsanlık yerleşik hayata geçtiği andan itibaren en temel ihtiyaçların başında barınacak yerin olması gelmektedir. Tarihten günümüze kadar uzanan geniş bir süreçte bu ihtiyaç için çok sayıda farklı tarzda konut inşa edilmektedir. Günümüz şartlarında insanlar ev almayı sadece barınmak için değil aynı zamanda yatırım amacı ile de almaktadır. Bu sayede kendilerine ek gelir de elde etmektedirler. Amaçlarına ulaşmak için yıllarca düzenli olarak birikim yapmakta, bankalar üzerinde kredi çekerek borçlanmaktadırlar. Tabi bu sayede elde edilecek olan gelirin tamamına sahip olmaları mubahtır. Tabi ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmemesi halinde zarar edilme ihtimali çok yüksektir.

Tapuya Dikkat Edilmelidir

Resmi olarak evin size ait olduğu göstermek için kullanacağınız nokta tapudur. Ev pazarlığı bittikten sonra ev sahibinin elinde olan tapuya dikkat etmelisiniz. Niteliğini sorgulamalısınız. Bu resmi belgede dikkat edeceğiniz nokta üzerinde itrifaklı mı yoksa mülküyetli mi olduğudur. İrtifaklı tapular inşaat halinde olan binalar için verilmektedir. Bu daha inşaat halinde ya da başlamamış olan evler için verilmektedir. Bu arsanın paylara ayrılması ile verilmektedir. Mülkiyetli ise inşaat tamamlanan apartman dairelerine verilmektedir. Bu mütahit ile yapılan karşılıklı anlaşmaya göre çıkarılmaktadır. Daha geçerli olan mülkiyetli olanıdır. Eğer bu şekilde bir tapu size verilemiyorsa almamanızı tavsiye ederiz.

Semtinizi Araştırın

Alacağınız evin bulunduğu konum onun değerinin artması ya da insanlar tarafından kira için tercih edilmesi açısından önemlidir. Kendi aileniz için de bu geçerli bir durumdur. Özellikle büyük şehirlerde alınacak dairenin semti çok önemlidir. Bunun için güzel bir araştırma yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Dikkatli hareket etmekler için semtler hakkında genel bilgilere sahip olabileceğiniz kişilerden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız evin işinize yakın olması da sizin için doğru bir tercih olacaktır. Çünkü uzakta alınan ev nedeniyle yüksek bir ulaşım bedeli ödemek zorunda kalabilirsiniz. Zaman içerisinde şehir içerisine yaklaşacak olsa da başlangıçta bu sıkıntı ile yüzleşmek zorunda kalırsınız. Bunları araştırdıktan sonra ev almaya karar vermeniz gerekir.

Fiyat Araştırması Yapın

Semt araştırmanızı başarı ile sonuçlandırdıktan sonra fiyat araştırmasına geçmeniz gerekiyor. Bunun için farklı kaynaklardan yararlanmanız faydalı olacaktır. O bölgede hizmet veren bir emlak ofisine giderek araştırma yapabilirsiniz. Ya da internet üzerinden araştırma yapmaya başlamanız gerekiyor. Tabi araştırmanızı alacağınız dairenin standartlarını belirledikten sonra yapmalısınız.2+1 mi yoksa 3+1’mi bir daire almak istediğini belirlemeli ve kesinlikle acele etmeden araştırmanızı yapmalısınız. Bu iki seçenek ile birlikte bir gününüzü o semte dolaşarak ev aramaya ayırmanızda faydalı olacaktır. Hem semtinizi tanımış olursunuz hem de sahibinden direkt olarak ev alma fırsatını elde etmiş olursunuz.

Vergi Borcu ve Güven Faktörü

Eğer alacağınız evin üzerine bir kredi çekilmişse bunun devri sırasında sorun çıkabilir. O nedenle mutlaka bunu ev sahibine sormanız gerekmektedir. Bunu ev sahibini sorabileceğiniz gibi bulunduğunuz semtte hizmet veren tapu dairesine giderek onlardan da bilgi alabilirsiniz. Pazarlık bittikten sonra hemen ödemenizi yapmayın. Bu araştırmaların temiz çıkmasının ardından tapuyu almak için ödemenizi yapabilirsiniz. Bu noktada güven de çok önemlidir. Eğer tanımadığınız birisinden ev alıyorsanız güven çok önemlidir. O nedenle kesinlikle notere gitmeden ödemenizi yapmamalısınız. İşlemler tamamladıktan sonra ev sahibine ödemenizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bununla birlikte evinizin güvenliğine de dikkat etmelisiniz. Giriş katlardan ev almak ya da çok rahat ulaşılabilecek bir noktadan ev almak biraz riskli bir tercihtir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉