• PAYLAŞ

Evde Organik Oyun Hamuru Nasıl Yapılır ?

  • 18/07/2016 - 14:03
  • 0 Yorum
  • 949 görüntüleme

oyun-hamuru-nasıl-yapılır

Evde çocuklarımızla vakit geçirirken aynı zaman da zihinlerini geliştirecek aynı zaman da hayal güçlerini ortaya koymalarında yardımcı olacak oyun hamurlarını artık kendimiz içinde hiçbir zararlı madde olmadan yapabiliriz. Çocuklarınızın severek oynadığı oyun hamurlar bakıldığında çok basit gözükse de aslında uzmanlar tarafından çocuklarımızın gelişimi için en çok tavsiye edilen etkinlikler arasında. Hayatımızın bir çok alanında çok dikkat ettiğimiz artık neredeyse her aldığımız ürünün organik olmasına dikkat ederken hayatımızın en önemli parçası olan çocuklarımıza sunduğumuz oyuncularında sağlıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

Mağazalardan bolca bulunan ve aldığınız rengarenk oyun hamurlarının hazırlanırken içlerinde ne gibi maddeler kullanıldığını kesinlikle bilmiyoruz. Çocuklarımızın bu kadar severken onlara oynasın diye aldığımız bu tür ürünlerle sağlıklarını ne kadar tehlikeye attığımızın farkında değiliz. Bu yüzden sizler için evinizde bulunan malzemelerle siz de çocuklarınıza organik oyun hamuru yapabilirsiniz. Çocuklarınız oyun hamuru ile oynarken ağızlarına da soksalar, ısırsalar da tereddüt etmeyeceğiniz kendi ürününüz organik oyun hamurunun tarifi.

oyun-hamuru-nasıl-yapılır

1.Tarif

-Malzemeler

-1 su bardağı kadar un

-1 su bardağı kadar su

-1/4 bardak kadar tuz

-1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ

-2 çay kaşığı kadar tartar kremi veya elma sirkesi

-İstediğiniz renkte gıda boyası

Hazırlanışı: Hazırladığımız bütün malzemeleri orta boy bir kaba koyun. Hazırlarken hamurun topaklanmamasına önemle dikkat etmek lazım, bu yüzden sürekli ve iyice karıştırın. Hazırladığınız karışım tamamen sıvı olduğundan ilk olarak kısık ateşte karıştırmaya başlayın. Hamur yavaş yavaş toplanana ve tavadan iyice ayrılıncaya kadar karıştırmaya aralıksız devam edin. Daha sonra altını kapatarak soğumaya bırakın. Hazırladığınız organik hamurun kurumaması sağlamak için mutlaka ağızı kapalı plastik kaplarda veya cam kavanozlarda muhafaza ediniz.

2.Tarif

-Malzemeler

-3 su bardağı kadar un

-1 su bardağı kadar su

-2 çorba kaşığı kadar sıvı yağ

-1/4 su bardağı kadar tuz

-Hamurunuz renklendirmek için gıda boyası kullanmak yerine sebze ve meyveleri de kullanabilirsiniz. Yeşil renk için ıspanak suyu, kahverengi renk için kahve, kırmızı renk için vişne…

Hazırlanışı: Hamura renk vermesini sağlayacak sebze, meyveleri veya gıda boyasını en son kullanacağız. Bu yüzden hazırladığımız diğer tüm  malzemeleri karıştırın. Karıştırmaya sürekli devam edin ve hamur yoğunlaşmaya başladıktan sonra renklendirici malzemeleri ekleyin. Evet arık organik oyun hamurunuz hazır…

evde-oyun-hamuru-yapimi-3

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉