• PAYLAŞ

Facebook Canlı Yayınlarının Diğer Yüzü

  • 14/07/2016 - 13:29
  • 0 Yorum
  • 693 görüntüleme

facebook-canlı-yayınların-diğer-yüzü

Facebook’un kullanıcılarına sunduğu Facebook Live, olayları tam  yaşanırken takip etmek için mükemmel bir uygulama olabilir ancak diğer canlı internet yayınları yapanlar gibi Live’ın da karanlık bir tarafının olduğu anlaşılarak tehlike giderek daha fazla fark edilir oluyor.  Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve New York Times’a sorusu üzerine  polisin de doğruladığı üzere, Chicagolu olan Antonio Perkins, 15 Haziran günün de  normal bir etkinliği Facebook Live üzerinden   paylaşırken vurularak öldürülmüştü. Canlı yayın esnasında yaşanan bu olay, normalde yaşanmayan, sıra dışı kabul edilecek bir olay da değil ve daha önce de canlı yayınlarda oldukça fazla şiddet görülmüştü. Ancak bu durum incelediğinizde , canlı yayınların kesinlikle filtreleme özelliğinin olmadığının altını kalınca çizmekte. Televizyonlarda karşımıza çıkan benzer sahnelerin aksine, bu korkutucu olaylar meydana gelirken ve kameraya alınırken, bu sahneleri müdahale edecek, kesecek veya engelleyecek kimse bulunmaması durumun vahimliğini gözler önüne seriyor.

Bu kadar yaşanan olayın arkasından, asıl işin daha da ilginç yanı, Facebook’un Perkins çektiği ve vurulduğu videosunu yayından kaldırmaması. Firma, işleyesine baktığınız da şiddeti ortaya çıkartan diğer tüm videoları kaldırırken, bu ve benzer diğer videoların yayınları şiddete ve sonuçlarına farkındalık yaratacağı düşüncesi ile yayında tutuyor. Videoyu izlemeden size kısa bir yazıyla  karşınıza çıkan ve görüntülerin sizleri, üzücü, rahatsız edici ve şok edici olabileceğini belirten “açık video” uyarısı sizin videoyu izlemenizdeki bulunan tek engel.

Bu yaşanan olaylar karşısında, Facebook’un canlı yayınlar hakkında tekrardan düşünüyor olması şüpheli gözüküyor. Dünyadaki bütün canlı yayın hizmetlerinin her zaman kötü şeyler gösterme ihtimali var ve Facebook’un sahip olduğu büyük gücü rakamlara vurduğunuz da aylık 1.6 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya denk geliyor ve potansiyel normalden çok daha güçlü. Eğer Facebook canlı yayın hizmeti sunmak konusunda kararlı ise, yayınlanan bazı videoların trajik olabileceğini de mutlaka  kabul etmek durumunda…

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉