• PAYLAŞ

Facebook’ da Uçtan Uca Şifrelemeye Geçiyor

  • 16/07/2016 - 15:17
  • 0 Yorum
  • 687 görüntüleme

Sosyal ağ devleri uzun zamandır bu kadar yeniliğe ardı ardına imza atmamıştı. Gün geçmiyor ki bir yenilik duyurusu yapılmasın sanırım bu yıl yeniliklerin yılı olarak anılacak bu hızda devam ederlerse asıl merak konusu ilerleyen zamanlarda nasıl yenilikler karşımıza çıkacak. Dikkatlerden kaçmayan asıl konu markaların birbiriyle olan yarışı bir alanda yenilik geldikten hemen sonra diğer sosyal ağ devleri de geri de kalmadan kendi uygulamalarına yeni özelliği ekliyor. Markaların bu özellikleri kendi uygulamalarına eklemesiyle beraber yenilik olarak duyurulan seçenek kendiliğinden sıradanlaşmış oluyor. Bu yaşananlardan anladığımız markalar arasında ki soğuk savaşın yeni bir taktiksel hal aldığı ve bir markanın gerçekten kolayca hazırlanıp sunulamayacak bir yenilik getirene kadar bu soğuk savaşın süreceği diyebiliriz.

Dünyanın sıralamaya baktığımız da ikinci en popüler mesajlaşma uygulaması olan Facebook Messenger, iyice bakıldığın da tüm mesajlaşma uygulamalarından çok daha fazla özelliğe sahip ancak son zamanlarda popüler olanlardan bir tanesi eksik. Sizce bu eksik uygulama Facebook Messenger etkiler mi ? Bizce etkilemez ama markalar uygulamalarında eksik özellikte bulunsun istemiyor.

facebook-sıfreleme

Yakın zaman da birçok uygulama uçtan uca şifreleme özelliğine aktif ederken,  Facebook Messenger’da henüz bu özellik mevcut değil. Ancak Facebook bu duruma bir dur demeye karar vererek konuya el attı ve Facebook Messenger kullanıcıları için uçtan uca şifreleme özelliğini getirmeye hazırlanıyor.

Uygulama ; ilk etapta sınırlı sayıda kullanıcılara sunulacak bu özellik, kısa bir süre sonra tüm kullanıcılara ulaşacak. Ayrıca hazırlanan şifreleme uygulaması masaüstü mesajlaşmada hiçbir şekilde geçerli olmayacak ve sadece Android ve iOS kullanıcıları için kullanıma açık olacak. Bu kısıtlama için dip not olarak ama şimdilik diyebiliriz.

Şifreleme özelliği, kullanıcıların gönderilen şifreleme anahtarı ile kullanıcının seçtiği sadece bir mobil cihazda üzerinde geçerli olacak. Bakalım Facebook, bu alanda getirdiği yenilikle mesajlarınızı ne kadar koruyabilecek?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉