• PAYLAŞ

Facebook’ta Bağış Toplama Özelliği Geliyor

  • 02/07/2016 - 23:35
  • 0 Yorum
  • 763 görüntüleme

içerik

Dünyanın sosyal ağ devi Facebook, finansal hamlelerine devam ederek bir yenisini daha ekliyor. Önümüzdeki haftadan sonra ABD’de yaşayan bireysel kullanıcılar Facebook üzerinden bağış ve yardım toplayabilecek.

Geçtiğimiz yıl Facebook, kesinlikle kâr amacı gütmeyen organizasyonların bağış toplamalarına olanak sağlamaya başlamıştı. Facebook’un sağladığı olanaktan faydalanan organizasyon sayısına baktığınızda 50 civarını bulmuştu. Bu kez Facebook’un yaptığı hamle daha hızlı yayılacak gibi duruyor. Facebook sunduğu bu yenilik devreye girmesiyle bireysel kullanıcıların kendi başlarına yardım kampanyası başlatıp kendileri için para toplamasının tamamen önü açılıyor.

Facebook’un sunduğu yeniliğe verdiği isim Social Good (Sosyal Fayda) olacak ve özel bir ekibinin kontrolünde çıkacak. Facebook’un amacı hali hazırda bulunan farklı şekillerde yapılan bireysel para toplama kampanyaların tamamını sosyal ağ gücünün olduğu bu altyapıya taşınmak olacak.

Facebook bu yenilikle kişisel yardım toplama sürecini şu an ki durumundan çok daha hızlı hale getirerek, yardımlaşmanın önemli olduğunu ve sevdiklerimize yardım etme konusunda daha istekli bir hal olacağımıza inanıyor. Bireysel yardımlaşma için açılacak yardım kampanyalarının  Facebook sayfalarında elden ele paylaşımlarla yayılarak bağış yap sekmesi bulunarak kolayca bağış yapılabileceği belirtiliyor.

facebook-a-bagis-sistemi-geliyor-705x290 070116-facebooka-ba-toplama-ozellii-geldi-1

Facebook’un bu yeni uygulaması ilk etapta ABD’deki kullanıcılara açık olacak olsa bile bireysek bağışların toplanması 39 ayrı ülkeden yapılabilecek. Facebook ‘un bu uygulamadan kesinlikle kar amacı gütmediğini sadece durumsal farkındalık yaratmaya çalıştığını ifade eden yetkililer sosyal ağın gücünü insanlık adına kullanmaya çalıştıklarının altını çiziyorlar.

Facebook uygulamasının şu an için sadece ABD’ de yaşayan vatandaşlara açık olmasının nedeni altyapının daha çok yeni olması bu tür kampanyalarda kullanıcıların yardım hislerinin kullanılarak kandırılmasını engellemek olduğunu dili getiriyorlar. Sunuma koyulacak bu uygulamanın başarı oranı ve tehditlere karşı ne tür önlemler alınabileceğine bakıldıktan sonra diğer ülkelere de açılacağının beklendiğini söylemeden geçmeyelim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉