• PAYLAŞ

Faizsiz Bankacılık Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 26/02/2017 - 16:29
  • 0 Yorum
  • 628 görüntüleme

Faizsiz Bankacılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankacılık günümüzde her alanda kendini geliştiren yapısı ile her türden insanı bünyesine dahil etmeye çalışıyor. Bunlardan birisi de faizsiz bankacılıktır. Bir diğer adı ile ülkemizde katılım bankalarının yapmış oldukları işe verilen isimdir. Birçok ilkin olduğu tarihte faizsiz bankacılık kavramını ilk ortaya çıkaran kişi Hamburabi’dir. Bu kavramı olarak Babil’den kullanılmasının üzerinden yaklaşık olarak 4 bin yıl geçti ve günümüzde şekil değiştirerek tekrar kullanılmaya devam ediyor. Bu bankacılığın diğer bankacılıktan farkı size faiz kazancı sunmamasıdır. Ama gene de size bazı kazançlar sunmaya devam ediyor. Faizsiz bankacılığın tam olarak ne olduğunu ve buna dahil olan kişilerin bu bankalardan ne beklemeleri gerektiğini kısaca anlatmaya çalışacağız.

Faizsiz Bankacılık Nedir?

Bu bankacılık şekli günümüzde İslami kurallar ile işlem yapan bankalar için sıklıkla kullanılmaktadır. Çünkü dinimiz gereği faiz almak günahtır. O nedenle birçok dinine bağlı kişi bankacılık işlemleri bu bankalar üzerinden gerçekleştirmektedir. Normal bankacılık işlemlerinde amaç paradan para kazanmaktır. Şu an işlem yaptığımız tüm bankaların amacı fazla emek harcamadan parayı direkt olarak kullanarak ona para kazandırmak üzerine çalışır. Ancak faizsiz bankacılıkta bu şekilde gelir kazanmak yoktur. Faizsiz bankalarda ticari faaliyetlerini devam ettirmek zorundalardır. Ancak onlar para kazanma şekillerini farklı bir yol ile gerçekleştirirler.

Faizsiz Bankacılar Nasıl Gelir Elde Eder?

Faizsiz bir banka gelir elde etmek için elinde bulundurduğu sermayeye gerçek piyasaya sunar. Burada elde edilen gelirin ne kadar olacağı bilinemeyeceği için birçok kişi ne kazanacağını bilemez. Bu sisteme dahil olan kişilere gelir olarak kar payı verilmektedir. Reel piyasaya aktarılan paranın yapılan alışverişin ardından kazanılan miktar kar payına dahil olan kişilere yatırmış oldukları kadar miktar verilir. Tabi burada dikkate almamız gereken nokta ticaret hayatının içerisinde zararında olabileceğidir. Ve bu şekilde yatırılan paralardan zarar etme ihtimalinin de olduğunu söylemeliyiz.

Faizsiz Bankacılık ve İslami Bankacılık arasında ki fark?

İslami usullere göre bankacılık yapmak günümüzde ki moda akımlardan birisidir. Devlet desteğini arkasına alan birçok banka da günümüzde katılım bankalarının içerisinde dahil olmuştur. Amaç burada İslami kurallar ile yaşamayı kendisine hedef koyan insanları bir çatı altında toplayarak bankacılık faaliyetlerini rahat bir şekilde yapmalarını sağlamaktır. Faizsiz bankacılık ile İslami bankacılık arasında bir fark yok gibi görünse de ikisinin arasında temel olarak bir fark vardır. O farkta İslami bankalardan kredi çekmek istediğinizde size ancak karşılığında bir taşınmaz göstermeniz halinde kredi verirler. Burada ki şey bir faiz olarak görünmese de aslında mantık çerçevesinde bakılan paraya para kazandırılmış olur. Faizsiz bankacılıkta ise kesinlikle böyle bir durum yoktur. Günümüzde tam anlamı ile faizsiz bankacılık için örnek gösterilebilen bir kuruluş yoktur. Ve olması da mümkün değildir. Çünkü bu kapitalist sistem içerisinde ayakta durabilmek için sürekli olarak gelir sahibi olmak gerekiyor. Bunun içinde bu şekilde hizmet vermek için insanların özel olarak tercih etmeleri gerekmektedir.

Faizsiz bankacılığın zor yönleri nelerdir?

Bu şekilde bir banka hizmet vermiş olsa tek kazanç şekli elinde bulunan sermaye ile profesyonellerden yardım alarak ticaret yaparak para kazanmak olacaktır. Tabi ticarette kazanç garantisi verilemediği için bazen zararlar ile de karşılaşılacaktır. Bu da insanların bu bankaları tercih etmemelerine neden olacaktır. Dediğimiz gibi İslami bankacılık ile Faizsiz bankacılığı birbirleri ile karıştırmamak gerekiyor. Çünkü ikisinin arasında önemli farklılıklar vardır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉