• PAYLAŞ

Finansal Krizden Nasıl Kurtulursunuz?

  • 19/05/2017 - 14:31
  • 0 Yorum
  • 512 görüntüleme

Ekonomi sadece ülkelerin uyması gereken bir durum değildir. Bireysel olarak da her kişinin kendi ekonomisini idare etmesi gerekir. Eğer ekonominizi gerektiği gibi idare edemezseniz finansal anlamda bir kriz yaşamanız kaçınılmazdır. O nedenle ilk olarak yapmanız gereken gelir ve giderlerinizi hesaplamak olmalıdır. Ayağını yorganına göre uzat değimi buradan gelmektedir. Bir kişi gelirinden daha fazla harcama yaparsa bu onun açısından çok kötü bir durum olacaktır. Ancak gelirine nazaran daha az bir harcama yaparsa birikim yapma şansı oluşacaktır. O nedenle dikkatli olmanız gerekiyor. Finansal olarak kriz yaşıyorsanız da bundan kurtulmak için belirli stratejiler izlemeniz gerekiyor. Bu stratejileri bir bütün haline getirdiğinizde krizi çok kısa bir süre içerisinde rahatça atlatabilirsiniz.

Borçlanmamakla İlk Adımı Atın

Finansal krizin anahtarı borçlanmaktır. İnsanlar istediklerine ulaşmak için eğer birikimleri mevcut değilse ilk yaptıkları şey bir arkadaşlarından ya da bankadan borç almak oluyor. Tabi bu durum bir alışkanlık haline geliyor. Bir süre sonra borç o kadar yükseliyor ki ödenemez duruma geliyor. Bu noktada ilk yapılması gereken artık borçlanmamak yolunu tercih etmeniz olacaktır. Onun içinde öncelikle tüm borçlarınızdan bir çırpıda kurtulmanız gerekiyor. Tek bir bankadan kredi çekerek borcunuzu oraya aktarabilirsiniz. Bir liste yapın, düzenli faturalarınız ve aylık ödemeniz gereken borç limitini yazın. Bu liste temizlenmeden hiçbir şeye borçlanmamaya çalışın.

Küçük Giderlerden Kurtulun

Finansal olarak krize düşerken insanların birçoğunun farkında olmadığı küçük harcamaları öne çıkmaktadır. Bu harcamalardan kurtulun ya da bunları azaltmaya çalışın. Dışarıda her gün bir fincan kahve içme alışkanlığınız varsa bu zevkinizin size aylık maliyetini basitçe hesaplayalım. Sadece çalıştığınız günler olarak 21*5 TL olmak üzere 105 TL sadece kahve parası vermek zorunda kalırsınız. Senede 1200 TL buna harcıyorsunuz. Belki çektiğiniz kredinin bir taksitini bu küçük harcamalardan kısarak yapabilirsiniz. Bunlar genelde göze çarpmaz ancak genel bir hesap yapıldığında ortaya bu gibi sonuçların çıkması kaçınılmaz olacaktır. Sadece kahve değil kendiniz her gün cebinizden çıkan küçük harcamaları kayıt ederek bunları ortaya çıkarabilirsiniz.

Ödemelerinizi Otomatik Olarak Yapın

Fatura ödemeleri genelde insanlar için eziyettir. Sadece fatura değil uzun vadeli kredi ödemeleri içinde durum aynıdır. Bundan kurtulmak için öncelikle yapmanız gereken bir banka ile anlaşarak her ay düzenli olarak yatırdığınız faturaları ya da yapmış olduğunuz ödemelerin otomatik olarak yapılmasını istemelisiniz. Bankaların bu konuda ki kampanyalarından yararlanmayı unutmayın. Bu sistem ayrıca sizin faturaları unutmanız nedeniyle yaşanan faiz ödemelerinizden kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. O nedenle bu duruma odaklanmaya özen gösterin. Tek yapmanız gereken otomatik ödeme talimatını verdikten sonra sadece her ay onların yatıp yatmadıklarını kontrol etmek olacaktır. Gerisini hesabınızda ki birikmişleriniz sizin için halledecektir.

Krize Karşı Hazırlıklı Olun

Krizin ne zaman geleceği belli olmaz ancak çok sayıda işaret verir. Ay sonunda paranızın kalmaması ya da bir türlü borçlarınızı tam anlamı ile ödeyememek bunların işaretlerinden sadece bir kaçıdır. Bunlara karşı hazırlıkla olmak için düzenli olarak birikim yapmanız iyi olacaktır. Birikim yapacak param ve gelirim yok demeniz yanlış olacaktır. Aylık kenara 100 TL bilet atmanız bir birikimdir. Bu zamanla kenarda birike birike artacaktır. Ayrıca size alışkanlık haline gelen bu durum sayesinde daha yüksek miktarları da kenara atabileceksiniz. Bu birikim sayesinde her hangi bir zor anınızda ekleme yaparak borcunuzdan kısa sürede kurtularak finansal krizi engellemiş olursunuz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉