• PAYLAŞ

Giysilerin Ömrünü Uzatmak Adına 8 adım

 • 26/05/2017 - 21:00
 • 0 Yorum
 • 513 görüntüleme

Beğenilerek alınan ve giyilen kıyafet ve aksesuarların zaman geçtikçe giderek yıprandığını görmekteyiz. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulamanız halinde dolabınızdaki kıyafetlerin ömrünü uzatabilirsiniz.

 1. Kazakların katlanması

Örgülü ve kalın kazakları asmak yerine katlayarak dolapta tutulması daha uygundur. Kazaklar asıldığında ağırlığından ötürü aşağıya doğru sünme yaparak örgülerin bozulmasına neden olabilir. Bu sebeple kazakların ömrünü uzatmak adına çekmecelerde ve raflarda katlı bir şekilde tutulması gerekir.

 1. Ayakkabı içine gazete kâğıdı koyun

Ayakkabıların yeni ve dayanıklı olmasına rağmen hala kısa sürede eskidiğini görmekte iseniz, korumak adına kullanılmayan zamanlarda içerisine gazete kâğıdı koyabilirsiniz. Bu şekilde ayakkabılar kaç yıllık olsa dahi şeklini koruduğundan dolayı ömrü uzun olacaktır.

 1. Çoraplarınıza saç spreyi sıkın

Ne kadar dikkatli bir şekilde giyilirse giyilsin çorapların kaçmasına engel olmak adına sizlere harika bir önerimiz bulunmaktadır. Ertesi gün giyilecek olan çoraba bir gün öncesi akşamdan saç spreyi sıkarak ertesi gün giydiğinizde ise oluşabilecek delikler ve kaçmalardan kurtulabileceksiniz.

 1. Oluşan lekelere anında müdahale edin

Değer verdiğiniz ve giymekten hoşnut olduğunuz bir kıyafetin üzerine bir şekilde bulaştığında ya da döküldüğünde temizliğini daha sonraya ertelemeyin. O anda müdahale etme şansınız yok ise bir nemli bez yardımıyla lekeyi beze emdirin ve eve gittiğinizde hemen kıyafetinizi yıkayınız. Leke ne kadar çok bekler ise çıkması da o kadar zor olacaktır.

 1. Kotları ters yüzleri ile yıkayın

Giymekten hoşnut olduğunuz kot pantolonlarınızı veya kot ceketlerini ters yüzleri ile çamaşır makinesine atarak yıkayınız. Bunun sayesinde renklerinin daha uzun süre kendini koruduğunu göreceksiniz. Kot pantolonların sık bir şekilde ve çok deterjanla yıkamaktan da kaçınmalısınız.

 1. İç çamaşırlar ayrı yıkanmalı

İç çamaşırlar yıkanırken diğer çamaşırlardan her zaman ayrı yıkanmalıdır. Narin ve hassas olan kıyafetlerinizi bir file içerisine koyarak ta yıkayabilirsiniz. Makinede kurutma işlemlerini ise asla gerçekleştirmeyin.

 1. Fermuarları kapayarak makineye atın

Fermuarları kapatmadan önce makineye çamaşırı veya giysiyi atmayınız. Yıkama esnasında açık olan fermuar diğer kıyafetlere de takılarak kumaşa zarar verebilir.

 1. Yıkamanın incelikleri

Giysilerinizi yıkayacağınızda çamaşır makinesini tıka basa ağzına kadar doldurmaktan kaçınınız. Gereğinden fazla deterjan kullanmayınız. Bu durumlar giysilerinize zarar verecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉