• PAYLAŞ

Günlük Hayatta Yapılabilecek Tasarruflar Nelerdir?

 • 01/07/2017 - 14:09
 • 0 Yorum
 • 656 görüntüleme

Tasarruf tüm hayatın içerisinde hem kısa hem de uzun vadede uygulanması gereken bir durumdur. Sadece gelirimizi harcadığımız ana kaynaklardan değil aynı zamanda günlük harcamalar içinde tasarruf yapılabilir. Peki, bir mecburiyet olarak gördüğümüz günlük harcamalarımızdan tasarruf yaparız. Bunlardan yapılan tasarrufun bizlere çok mu etkili olacağını düşünüyoruz. Bu yazımızda sizlere günlük hayatın temposu içerisinde nasıl tasarruf yapabileceğiniz işlemler olduğunun tüyolarını vereceğiz. Bunları size maddeler halinde ve detayları bile aktarmaya çalışacağız.

Günlük Tasarruf Yöntemleri

 1. Ekmek ihtiyacımızı genelde dışarıdan karşılamayı tercih ediyoruz. Günde 2 adet ekmek için en az 7 TL ödüyoruz. Bu en az olanı tabi ki de bu miktar artabilir. Bu da aylık 210 TL yapıyor. Ancak ekmek ihtiyacınızı karşılamak için ekmeğinizi kendiniz yapmayı tercih ederseniz cebinize bu para kar olarak kalacaktır. Tabi bunu yapmak için mutfak konularında biraz becerikli olmanız gerekiyor. Aksi taktirde tasarruf yapayım derken daha çok masraf yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 2. Ev ihtiyaçlarınızı karşılamak için alışverişe çıktığınız zaman mutlaka bir alışveriş listesi bulundurun. Burada mutlaka almanız gereken ihtiyaçlarınızı maddeler halinde yazın ve alışveriş esnasında kesinlikle bu maddelerin dışına çıkmayın. Bu liste aynı zamanda sizlere market indirimlerini araştırmanız için ayrıca bir fırsat sunacaktır. Her anlamda faydalı olacaktır.
 3. Seyahatlerinizden tasarruf yapmanız mümkündür. Bunun için biraz dikkatli olmanız ve hangi günlerde bilet fiyatlarının yüksek olduğunu bilmeniz gerekiyor. O nedenle biletlerinizi önceden almanız gerekiyor. Bu sayede daha ucuz biletlere sahip olarak seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu da günlük hayattaki tasarruf yöntemlerinden birisidir.
 4. Şehir içi ulaşımında yani okula işe giderken de tasarruf etmek mümkündür. Araba ile işe gidiyorsanız bunun yerine otobüsleri tercih edebilirsiniz. Eğer eviniz ile işinizin arası çok yakınsa bu mesafeyi bisiklet ile halledebilirsiniz. Bu da size ek bir tasarruf sağlayacaktır.
 5. Evinizden de tasarruf yapmak mümkündür. Eğer ihtiyacınız olandan daha büyük bir eve sahipseniz bunu biraz daha küçüğüyle değiştirebilirsiniz. Büyük olması demek daha çok kira, elektrik, ısı ve temizlik masrafları daha çok olacaktır. O nedenle daha ekonomik olan küçük evleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.
 6. Kıyafet harcamaları günümüzde çok yüksek paralar tutmaktadır. Bundan kurtulmak için günlük kıyafetlerinizi daha dikkatli kullanmalı ve hızlı bir şekilde eskimesinin önüne geçmelisiniz. Bu sayede yeni kıyafetleriniz için daha çok masraf yapmanızın önüne geçmiş olursunuz.
 7. Bir ürünü ya da eşyayı satın almadan önce öncelikle durup düşünmelisiniz. Buna gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Ürünü aldıktan kısa bir süre sonra kullanmayacaksanız büyük bir harcama yapmanız saçma olacaktır. O nedenle bir şey almadan önce tüm detayları ile düşünmenizde fayda var.
 8. Harcamalarınızı sürekli olarak kontrol altında tutmalısınız. Gelir ile giderini bilen insanlar tercih yaparken daha doğru şekilde hareket edebileceklerini bilirler. Bunu oluşturabilmek için kişisel finans planı yapmanız faydalı olacaktır. Dikkatli hareket etmenizin için bu size faydalı olacaktır.
 9. Eğlence sektörü bu anlamda yüksek harcamaların olduğu bir alandır. Onun için bu yapılırken daha dikkatli hareket edilmelidir. Eğlenmek için pahalı seçeneklerden uzak durmalısınız. Aileniz bile evde yapabileceğini eğlenceler hem daha güzel olacaktır hem de hesaplı bir tercih olarak karşımıza çıkacaktır.
 10. Tasarrufu temelinden tutmak istiyorsanız kredi kartından uzak durmalısınız. İnsan vücuduna yayılan virüs gibi tüm hesaplarımızın alt üst olmasına neden olur. Kredi kartı kullanırken mecbur kalmadıkça abartmadan harcama yapmalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉