• PAYLAŞ

IKEA 29 Milyon Satan Ürünü Geri Çağırdı

  • 29/06/2016 - 15:44
  • 0 Yorum
  • 716 görüntüleme

328493_cover_mainslider_big

İsveç menşeli mobilya firması olan IKEA, ülkemizde de oldukça geniş kullanıcı sayısına sahip. IKEA  ABD’de bu güne kadar 29 milyon adet sattığı şifonyerleri geri 27 yılda 6 çocuğun ölümüne neden oldu. İsveç menşeli mobilya firması olan IKEA, son zamanda gerçekleşen 1 çocuk ölümü daha gerçekleşmesinden sonra sözü geçen şifonyerleri gönüllü olarak geri çağırma kararı aldı.

İsveç menşeli mobilya firması olan IKEA, ABD’ de bulunan Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (CPSC), verilerine göre 1989’dan bu yana satılan ve  devrilen şifonyerlerin altında kalarak yaşamını yitiren 6 çocuğun ve 36’sının da yaralanması ile sonuçlanmış. Bu verilerin açıklanması üzerine Ikea’nın satmış olduğu 29 milyon ürünü gönüllü olarak geri çağıracağını açıkladı.

CPSC’ten,  ABD televizyon kanallarına gönderilen açıklamada, ölümlerden dördünün duvara sabitlenmesi gereken şifonyerlerin sabitlenmeyerek devrilmesi sonucu meydana geldiğini belirtildi.

İsveç menşeli mobilya firması olan IKEA, çağırdığı 29 milyon şifonyer için alıcılara geri ödeme veya tamir etme teklifi sunduğu, 2002-2016 yılları arasında kendileri tarafından üretilen şifonyerler için tam geri ödeme yapılacağı söylerken 2002 tarihinden öncesine ait ürünler konusunda mağazalarda her türlü kullanım da geçerli olacak indirim kuponu verileceklerini kaydedilen açıklamada, Ikea’nın aynı zaman da müşterilerin isteği olursa, şifonyerlerin sabitlenmesi için evlere uzman ekip göndereceği, ekipler gelene kadar bu şifonyerlerin mutlaka çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklanması gerektiği vurguladı.

s-8d6c052cad4e84071b37b43c785c2d36aec1d3c2

Ikea, aynı zaman da gönüllü geri çağırma ile ilgili yaptığı açıklamasında, ürünlerin duvara sabitlenmesi gereğinin önemini anlatmak amacıyla, geçtiğimiz yıl haziran ayında bir onarım kiti  programı hazırlayıp uygulamaya sokulduğu, bu kapsamda şifonyerleri daha önce almış ama sabitlemek için ürünle birlikte verilen malzemeleri kullanmayan alıcılara yaklaşık 300 bin tamir kiti ücretsiz dağıtıldığı hatırlatıldı.

ABD, Jaquely Collas, adında bir vatandaş  2 yaşındaki oğlunun 2014’te evlerinde devrilen şifonyerin altında kalması ve  hayatını kaybetmesinin ardından, geçtiğimiz yıl Ikea’ya dava açmıştı. Collas, mahkemeye Ikea’ya “ön kısmı ağır” ürünlerin tehlikeli olabileceği konusunda alıcılarını ciddi şekilde uyarmadığı suçlamasında bulunmuştu. İsveç menşeli mobilya firması olan IKEA ise üretim hataları ve yetersiz uyarı suçlamalarını reddetmişti.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉