• PAYLAŞ

İnternetten Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  • 24/09/2016 - 17:03
  • 0 Yorum
  • 1023 görüntüleme

Merhaba sevgili nasilyapilir.com ziyaretçileri,

Bu makalemizde sizlere, günümüzde hemen hemen tüm resmi ve özel kayıt işleriniz başta olmak üzere, işe giriş, okul ve yurt kayıtları gibi bir çok önemli yer ve kurumda istenilen adli sicil kaydı sorgulamasının İnternet üzerinden nasıl yapılacağını anlatacağız,

İnternet üzerinden Adli Sicil Kaydı sorgulaması ve bu sorgulamaya dayalı Adli Sicil Belgenizi alabilmeniz için öncelikle kendinize ait bir e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yok ise PTT merkezlerinden kolaylıkla e-devlet şifresini temin edebilirsiniz.

E-devlet şifrenizin olduğunu varsayarak ilk olarak Buradan  Turkiye.gov.tr – edevlet sitesine giriş yapıyoruz. Ardından sağ üst bölümde yer alan sisteme girişe tıklayarak, tc kimlik numaramız ve e devlet şifremiz ile e devlet sitesine giriş yapıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkacak olan ekrandan alt tarafta fotoğrafta belirtildiği gibi sol üst köşeden e-Hizmetler butonuna basıyoruz,

adli-sicil-kaydi-nasil-alinir-1

Karşımıza çıkacak olan ekrandan alt taraftaki fotoğrafta da gösterildiği gibi Adalet Bakanlığı, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri bölümünden, Adli Sicil Kaydı Sorgulama ekranına basıyoruz.

internetten-adli-sicil-kaydi-nasil-alinir

Karşımıza gelecek olan bilgilendirme yazısını okuyup, “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” butonuna basıp, Devam et’e tıklıyoruz.

Ardından karşımıza Adli Sicil Kaydı Sorgulama Formu çıkacak.

Bu forum üzerinden;

Kurum Türü : Adli sicil kaydını nereye vereceksiniz, ona göre bir seçim yapıyorsunuz. ehliyet, dershane, özel yurt vb. özel kurumlar için özel’e, silah ruhsatı, memuriyet vb. resmi evraklar için ise resmi ibaresine tıklıyoruz.

Ardından sorgula butonuna basarak, ileriye geçiyoruz.

Ve adli sicil kaydımız sorgulanmış oluyor. Bu belgeyi indirmek için alt tarafta belirtmiş olduğumuz “Dosyayı İndir” butonuna basarak, belgeyi bilgisayarımıza indirip, belgeyi açtıktan sonra ise yazdıra basarak belgenin çıktısını alabilirsiniz.

 

adli-sicil-kaydi-sorgulama

 

Her ihtiyacımız olduğunda aynı işlemi tekrarlayarak güncel Adli Sicil Kaydı Formunuzu bu şekilde temin edip, çıktısını alabilirsiniz.

Anlamadığınız yerleri çekinmeden bizlere konu altında bulunan yorum kısmından bildirebilir, bu sorulara cevap alabilirsiniz.

Görüşmek üzere..

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉