• PAYLAŞ

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 22/09/2016 - 18:04
  • 0 Yorum
  • 797 görüntüleme

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yıllardır süren ve ömrünüzün büyük bir bölümünü işgal eden eğitiminiz sonunda bitti. Artık gerçek dünya ile tanışmanın zamanının geldiğini düşünüyorsunuz. Bunun için iş arama faaliyetlerine başlayacaksınız. Ancak iş arama konusunda bir tecrübeniz olmadığı için nasıl iş aranacağını ve iş ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bir türlü karar veremiyorsunuz. Size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Yazımızın içerisinde iş arayan yeni mezun olan insanların dikkat etmesi gerektiği noktalara değinmeye çalışacağız.

Üniversite eğitimde iş başvurularında genellikle teorik bilgiler verilmektedir. Ancak teori, pratik ile genelde aynı olmuyor. İnsanlar sizden gerçek deneyim istediklerinde tamamen savunmasız kalabilirsiniz. Bunun için okul dönemlerinde staj yapmanızın çok büyük bir önemi olacaktır.

is-ararken-nelere-dikkat-edilmelidir

Kendi işinizi tercih etmelisiniz. Kendi şartlarınızı belirledikten sonra iş arayışınıza girişmelisiniz. Önünüze gelen her işe balıklama atlamanız doğru bir tercih olmayacaktır. İşi istediğiniz bölgeyi belirlemeli, alacağınız ücreti kafanızda netleştirmeli ve son olarak da meslek seçiminizi doğru yapmalısınız.

İş hayatında unutulmaması gereken iş verenlerin her zaman daha fazlasını sizden talep edeceğidir. Gene de iş başvurularında istenilen başvuru bilgilerine iyice dikkat edilmelidir. Örneğin işte yabancı dil bilgisi mecbur koşuluyorsa ve sizin de yabancı bilginizi istenilen seviyede değilse o işe başvuru yapmaktan kaçınmalısınız. Bu sizin ve iş veren için zaman kaybından başka bir durum değildir.

İş aramalarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kariyer planınıza uygun olup olmayacağıdır. Gireceğiniz işte yıllar sonra kendinizi nerede görmeyi planlıyorsunuz bunun hesabını yapmayı unutmamalısınız. Bu hem geleceğiniz konusunda size yardımcı olacak hem de işinizi severek yapıp yapmayacağınızı sizlere gösterecektir. Örneğin bankacılık okuyan bir kişinin farklı bir sektörde hayalleri olması olabilir. Ancak aldığı eğitim ile farklı bir alanda kariyer planlaması yapması çok zor olacaktır. Bu detaylara dikkat edilmelidir. İş bulmak istediğiniz ve yaşamak istediğiniz şehirleri tercih ederek iş araması yapmalısınız. Günümüzde insanlar için bu çok da önemli olmasa da gene de dikkat eden insanlar bulunuyor. Mutsuz olacağınız bir şekilde işinizi yaparken verimli olamayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉