• PAYLAŞ

Kanser Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

  • 19/07/2016 - 15:12
  • 0 Yorum
  • 813 görüntüleme

Çağımızın hastalığı olan kanser sinsi bir hastalık türüdür ve erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Kanser hastalığı ortaya belirgin bir şekilde çıkmadan önce vücudunuz da belirtilerini gösterir önemli olan bu belirtileri fark edebilmek yada vücudumuzda olan değişiklikleri önemseyip bir hekim kontrolünden geçmek.

kanser-hastalıgının-belirtileri

 

Sürekli ve sebebi açıklanamayan sıkıntı veren belirtiler

Doktorlar uyarılarında, Vücudunuzda yolunda gitmeyen herhangi bir şey varsa ve uzun süre aralıksız devam ediyorsa, bunun kesinlikle normal bir durum olmadığını bilmeniz gerekiyor. Vücudunuzun sesini mutlaka dinleyin. Erken teşhis her zaman  hayatınız kurtarabilir.

Ciltte bulunan iyileşmeyen yaralar 

Derinizde oluşan asimetrik lekeler, oluşan lekelerin sıra dışı renklerde olması veya lekelerin büyüklükleri ortalama büyük bir silgi kadar alanı kaplaması, bu belirtiler deri kanserinin en öldürücü olanı melanomanın habercisidir.

Yutkunma problemi veya kronik ses kısıklığı 

Dudaklarda iyileşmeyen yaralar, olağan dışı kanamalar, ağızda oluşan ağrı ve uyuşma, kronik şekilde gırtlak iltihabı, ağız kanserinin en bilindik belirtileri olabilir.

Ağız içinde pamukçuk benzeri yaralar 

Bu belirti tıp dilinde lökoplazi olarak bilinir. Beyaz lekeler, dilin alt veya yan kısımlarında yanağın iç tarafında oluşur.  Bu lekeler pamukçuk hastalığının giderilmesinde kullanılan yöntemlerle tedavi edilemez.

İdrarda kan görülmesi

Genel olarak bakıldığın bu belirtinin hastalar tarafından pek fazla ciddiye alınmadığını belirten doktorlar, daha önce hasta tarafından hiç görülmemiş bile olsa  hastanın kendi kendisine koyduğu tanı ile idrar yolu enfeksiyonu problemi sanıldığını belirtiyor. Kanama belirtileri az bir ihtimalle birlikte, mesane kanserinin habercisi olabilir ve mutlaka bir ürolog tarafından kontrol edilmesi gereklidir. Mesane kanserin en kötü yanı çoğu zaman hastalarda fark edildiğinde artık tedavi edilemeyecek safhaya gelinmiş olmasıdır. Bunun başlıca nedeni ise bir çok hastanın doktora gitmek için çok fazla beklemelidir. Benzer bir belirti olan dışkıda kan görülmesi de kolon kanserinin en önemli belirtisidir. Ancak dışkıda kan görülmesinin başka hastalıklarında habercisi olma ihtimali vardır.

kanser-hastalıgının-belirtileri

Açıklanamayan ağrılar

Bu tip belirtiler kemik kanserinin veya testis kanseri erken görülen semptomlarından biri olabilir. Tedaviye olunmasına rağmen iyileşmeyen şiddetli baş ağrısı, beyin tümörünün belirtisi olabilir. Şiddetli sırt ağrısı, yumurtalık veya kolon kanserini işaret edebilir. Doktorlar uyarılarında, sebebi bilinmeyen ve anlaşılamayan ağrıların en yaygın kanser belirtilerinden olduğunu belirterek, bu tip rahatsızlıklarda mutlaka  hastaneye başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Derinin sertleşmesi veya Vücutta şişkinliklerin oluşması 

Genel olarak testis ve göğüs dahil çok çeşitli kanser hastalıklarının belirtisidir. Bunlar kanser hastalığının erken belirtisi olduğu gibi, aynı zaman da  kanser haspalığının son safhasına da işaret ediyor olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉