• PAYLAŞ

Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

  • 11/02/2017 - 23:41
  • 0 Yorum
  • 599 görüntüleme

Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Kredi notu hayatımıza girdiğinden bu tarafa bankalar ile olan ilişkilerimize özen göstermeye başladık. Bu not işini okul hayatımıza benzetebiliriz. Derslerimize gününde girip, tüm konuları dikkatli bir şekilde dinlememiz gerekiyor. Bize verilen görevleri yani ödevleri gününde yaparak öğretmenimizin kontrol etmesine izin vermeliyiz. Ayrıca her ay düzenli olarak sınavlara girerek, onlardan geçer not almalıyız. Kredi notu ile ders notu birbirine çok benzeyen iki kavramdır. Ancak ayrıldıkları nokta derslerde telafi sınavları yapılırken kredi notunda telafisi olsa da çok zordur. Bir kez yanlış bir işlem yapılmışsa bunun düzeltilmesi için üzerinden yıllar geçmesi gerekiyor.

En az 5 yıl eksi durumda olan kredi notunun düzelmesi için gerekli olan süredir. Yani o eksi notun tekrar hesaba katılmaması için tüm bu süre içerisinde düzenli olarak görevlerimizi yerine getirmemiz gerekiyor. Kredi notu sistemi Kredi Kayıt Bürosu tarafından takip edilmektedir. Kredi notunuzun düşük olması talep ettiğiniz kredi ve kredi kartlarından olumsuz cevap almanızı nedenidir. Neden böyle oluyor diye kendinize sorarsınız. Ancak sizde bu durumun neden olduğunun gayet farkındasınızdır. Kredinin geri çevirme nedenleri arasında gelir yetersizliği, düşük kredi notu olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunların yanında kredi notunun sıfır olması da vardır. Şimdiye kadar bu durumla karşılaşan birisi olduğunu gördüğünüzü sanmıyoruz. Ancak sizin ya da etrafınızda ki birisinin bu durum ile karşılaşmasının belirli nedenleri vardır. Şimdi bununla ilgili bilgileri paylaşmaya çalışalım.

Kredi notu neden sıfır olur?

Kredi notunun orta seviye ya da düşük olması olası durumlardır. Ancak kredi notunun sıfır olabilmesi için çok fazla uğraş vermiş olmanız gerekiyor. Kredi kayıt bürosu tüm bankacılık işlemlerimizi kayıt altına alır. Bu işlemlerin zamanında ve gerektiği şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol eder. Eğer düzenli ve sorunsuz bir şekilde yapıldığından emin olursa kredi notunda yükselmeye olanak tanır. Kredi notunun sıfır olmasının tek bir sebebi vardır. O da kredi ya da kredi kartı almak için herhangi bir bankaya başvuru yaptığınız tarihe kadar hiçbir banka ile işlem geçmişinizin olmamasıdır. Yani ne siz bankaları tanıyorsunuzdur ne de onların sizden bir haberi vardır. İlk yapmış olduğunuz başvuruda Kredi kayıt bürosunda sizin adınıza hiçbir veri bulunmadığı için kredi notunuz sıfır olacaktır. Bu durumda banka sizin talep etmiş olduğunuz krediye olumsuz bir cevap verir. Mantıklı bir şekilde bakarsak bu onların en doğal hakkıdır. Hiçbir verisi olmayan birisine siz borç para verir misiniz? Tabi ki de hayır!

Kredi notunun sıfırdan yükseltilmesi nasıl yapılır?

Bu durum için kredi notunu belirleyen maddeleri sıra ile yapmanız gerekiyor. Öncelikle bankaya giderek bir hesap açtırmalısınız. Hesabınızda belirli miktarda para olması gerekiyor. Bu mevduat kredi notu hesaplanması yapılırken hesaba katılır. Ardından kredi kartı talebinde bulunmalısınız. Tabi hemen hesabı açtırdığınız anda bunu yapmanız yanlış olacaktır. Üzerinden belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu sürede kredi notunuzun yükselmesi için banka hesaplarınızdan birisine faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Tüm ödeme işlemlerinizi banka aracılığı ile yapmalısınız. Bankada ne kadar çok sirkülasyon yaşanırsa kredi notunuzun yükselmesi de aynı oranda hızlı olacaktır.

Ardından ne kadar düşük olursa olsun bir kredi kartına sahip olmalısınız. Ve onu devamlı olarak kullanmalısınız. Aylık son ödeme tarihi gelmeden ödemenizi yapmak sizin için avantaj oluşturacaktır. Bu başvurunuzu gerçekleştirmek için bir banka şubesine gitmeniz gerekmiyor. İnternet bankacılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉