• PAYLAŞ

Motor Yağı Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir ?

  • 28/07/2016 - 20:33
  • 0 Yorum
  • 839 görüntüleme

Günümüzde üretilen araç motorlarında, teknolojinin de ilerlemesiyle neden ile yağ sarfiyatı son derece aza inmiştir. Motorun normal çalışma mantığından dolayı az bir miktar yağ kullanır. Ancak yağ tüketimin olağandan fazla artması yani halk arasında aracın yağ yakması gibi sorunlar oluştuğu durumlarda araç motorunda mutlaka sorun var demektir. Motorda yağ eksilmesi araç için son derece önemli bir problemdir ve mutlaka çözülmesi gerekir. Aracın motorunun yağ yakması sonucunda azalan yağ fark edilmez ise motorun yatak sarması olarak adlandırılan oldukça ciddi motor sorunlarına neden olur. Aracın motorunun yağ eksilttiğini veya diğer bir anlatımla yağ yaktığını aracın çekişinin düşmesinden veya egzozdan çıkan dumanın renginin değişiminden kolayca anlayabiliriz. Aynı zaman da araçların göstergesinde buluna yağ lambası kırmızı olarak direk yanacaktır.

motor-yagı-eksilmesinin-nedenleri

Motor Yağı Hangi Sebeplerden Eksilir ? 

-Araç motorun piston, ana- sibop yatakları, segman gibi bileşenlerinde oluşan aşınmalar, motorda yağ dağılımını son derece etkiler ve yanma odasına sızarak yağın yanmasına neden olur. Bu nedenden dolayı motor yağ eksiltir. Bu sorun sürekli devam ederse motor rektefiye aşamasına kadar gidebilir.

-Motor alt kapak arasında bulunan keçelerinin sızdırması gibi sorunlarda motor yağ yakar. Ancak bu gibi sorunlarda keçeyi değiştirerek sorunu tamamen çözmek mümkün olmayabilir. Keçenin yağ sızdırması nedeni ile aşınmış yataklar, dağılmış rulman veya kalitesiz malzeme kullanımı nedeninden dolayı kirlenmiş keçe vardır.

-Motorda bulunan yağ segmanların kurum veya karbon bağlaması da motorun yağ eksiltmesine neden olur. Bu duruma gelen segmanlar yağı motorun yanma odasından tahliye etmeleri mümkün olmadığı için yağ yanma odasında kalarak yanarak yok olur. Bu durumda motorun yağ segmanlarının değişmesi zorunlu hale gelir.

-Çizilmiş veya aşınmış motor gömlek veya silindirlerin iç yüzleri aracın motorunun yağ yakmasına neden olur.

-Motorun alt kısmında bulunan karter contası gibi bazı bölgelerde kullanılan motor contaları sızıntı yapabilir.

-Araç motoru üzerinde  kullanılacak yağın özelliklerini ve türünü mutlaka bir uzmana danışarak veya aracın kullanım kitabından referans alınarak  alınmalıdır. Bazı tür motorlarda ince yağ tercihi motorun yağ yakmasına neden olabilir.

-Aracınızı sürekli çok yüksek devirlerde kullanmak motor yağının eksilmesine sebep olabilir.

-Aracın motorunda bulunan yağ seviyesinin normalden çok yüksek olması motorun yağ yakmasına sebep olabileceği gibi fazla yağın az yağdan daha çok zarar verdiğinin altını çizelim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉