• PAYLAŞ

Ozon Tabakasından İyi Haberler

  • 02/07/2016 - 22:30
  • 0 Yorum
  • 655 görüntüleme

140911072516_ozone_512x288_ap

Dünyamız için oldukça önem taşıyan Ozon tabakası uzun dönemlerden beri bir çok bilim adımı tarafından incelenmekte. Ozon tabakası dünyadaki yaşamı doğrudan etkilediği için oldukça önem taşımakta. Ozon tabakası ile ilgili bir çok açıklama yapılmış ve bir çok felaket senaryoları yazılmıştı. Dünya ülkeleri bu konuya oldukça önem göstermesi ve Ozon tabakasında bulunan delik ve incelen tabaka için neler yapabilecekleri hazırlanan raporlarla incelenmişti. Dünyamızı zararlı güneş ışınlarından koruyan Ozon tabakasına zararlı olan maddelerin kullanımının azaltılması gibi bir dizi önlemler alınmasına karar verilmişti. Ozon tabakası alınan bir diz önlemlere olumlu cevap verdi.

Daha önceki dönemlerde bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda, Dünya’yı çepeçevre koruyan Ozon tabakasının Antartika üzerlerinde bulunan kısmının inceldiğini açıklamıştı. Bu incelme oranın 2000 yılına oranla 2015’te 4 milyon kilometrekare kadar genişlediği tespit edilmişti.

Ozon tabakasındaki bu incelmenin ana sebebi ise dünya üzerindeki kimyasal kullanımın oldukça fazla artış göstermesiydi. 2000 yılında elde edilen verilerden dünya ülkeleri tarafından ciddiye alınarak muhtemel felaketler hesaplanarak bunlarla karşı karşıya kalmamak adına, dünyada kullanılan zararlı kimyasalların seviyeli bir şekilde azaltılması konusunda ülkeler ortak bir anlaşmaya vardı.

Ozon tabakasının dünyadaki bilim adamları tarafından incelenmesi ilk aolarak İngiliz bilim adamları tarafından 1980 yıllarında başlandı. Daha sonraki yıllarda ABD yaşayan bir bilim adamı yaptığı araştırma CFC- cloroflorocarbon gazının Ozon tabakasına oldukça  zarar verdiğini ortaya çıkardı. Cloroflorocarbon gazının kullanım alanları  ise soğutma sistemlerinde(buzdolabı ve klima gibi) ve saç spreyleri, deodorant gibi basınçlı kutularda kullanılıyordu.1987’de yapılan anlaşmaların kabulüne  göre Montreal protokolü ile Cloroflorocarbon gazlarının kullanımının tamamen azaltılmasına dair önlemler hızla alınmaya başlanmıştı.

Bu tip gazların atmosfere kadar yukarı çıkıp orada sahip olduğu ömür 50 ila 100 yıl gibi çok uzun süreler arasında değişmekte. Sonuç olarak bu  gazların  kullanımının azaltılması Ozon tabakasındaki inceliğin kademeli olarak azalmasını sağlandığı ve yapılan çalışmaların sonuç vermeye başladığını sevinerek haber verebiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉