• PAYLAŞ

Para Biriktirmek İçin Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?

  • 03/05/2017 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 578 görüntüleme

Herkes para biriktirerek sevdiği ve almak istediği bir şeye ulaşmak ister. Ancak para biriktirmek öyle sanıldığı kadar zor bir eylem değildir. Birçok insan para biriktiremediği konusunda sürekli dert yanmaktadır. Bunun nedeni karakterlerinde birikim yapma dürtüsünün olmamasıdır. Bazı insanlarda çok az gelirle güzel birikimler yapabilir. Şimdi sizlere para biriktirmek için yapılacak tasarruflar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tasarrufu birikim ana kapısı olarak düşünebilirsiniz. Tasarruf yapılmadan daha yüksek birikimler hiçbir şekilde gerçekleştirilemez. Şimdi tasarruf yapmanın kısa yollarını sizler ile açıklamalı bir şekilde paylaşmaya çalışacağız.

Tasarruf Yapmanın Kısa Yolları

İnsanlar tasarrufu genel hatları ile bildikleri için detaylara pek takılmazlar. Ancak tasarruf sadece faturalardan ve harcamalar üzerinden yapılmaz. Tasarruf hayatın her anında ve her noktasında uygulandığında daha verimli olur. Alışverişleri tek tek yapmak yerine toptan gerçekleştirmek bir tasarruf kısa yoludur. Çünkü yüksek miktarda alışverişlere marketler daha fazla indirim uygulamaktadır. Alışverişleri indirim günlerinde yapmak da bir tasarruf yoludur. Mutfak için meyve ve sebzenizi market yerine semt pazarlarında yapmakta kazançlı olacaktır. Alışverişe çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi hazırlamak size büyük marketlerde gereksiz harcamalardan uzak tutacağı için bir tasarruf yöntemidir. Özellikle marka ürünler yerine onunla aynı değere sahip fazla bilinmeyen markaların ürünlerini almaya dikkat etmelisiniz. Gösteriş için yapılan alışverişler size zarardan başka bir avantaj getirmeyecektir.

Kendinize uygun olmayan büyük beden bir elbiseyi indirim de diye almak mantıksız bir hareket olacaktır. Çünkü elbise size uymadığı için üstüne terzi masrafı binecek ve belki de uygun aldığınız elbise sizin bedeninizde ki elbiseden daha pahalı olacaktır. Harcamalarınızın boşuna gitmemesi için önlemlerinizi alın. Kıyafet alıyorsanız mutlaka deneyin, başka bir ürün alıyorsanız değiştirme garantisinin olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. İşinize yaramayacak bir ürün için yüksek ücret vermek mantıksız olacaktır. Örneğin insanlar lambaları yeteri kadar ışıtmadığı için sürekli olarak değiştirirler. Ancak genelde lambaların ışığı yansıtmama nedeni tozlanmadır. Çünkü tozlanma lamba ışığının yüzde 50’sini engellemektedir.

Ayrıca mobilyaları açık renk tercih etmek de enerji tasarrufu için önemlidir. Buzdolabınızı mümkün olduğu kadar ısı kaynaklarından uzak tutmaya çalışın. Çünkü buzdolapları ısı kaynaklarına ne kadar yakın olursa o kadar fazla enerji harcamaktadır. Gün içerisinde mümkün olduğu kadar enerji kaynaklarından faydalanmaya çalışmalısınız. Bu tutum size önemli oranda enerji tasarrufu yaptıracaktır. Ayrıca buzdolabınızın kapısını uzun süre açık tutmamaya da dikkat etmeisiniz.

Çamaşır makinanızı mümkün olduğu kadar tam dolmadan çalıştırmamalısınız. Çünkü dolmadan çalıştırılan makinalar gereksiz enerji israfı olacaktır. Kirli olmayan çamaşırlarını uzun programda çalıştırmak yerine kısa programlarda yıkamayı tercih edin. Bu elektrikli ev aletleri üzerinden tasarruf yapma konusunda size verebileceğimiz sadece birkaç örnekten birkaç tanesidir. Bunu sizde arttırabilirsiniz.

Duştan sonra mutlaka saçlarınızı kurutmanız gerekiyorsa saç kurutma makinasını çalıştıracaksınız. Önemsiz bir zaman diliminde çalıştırılan bu makinalar 10 dakika gibi bir sürede 3 saat yanan bir lambanın tükettiği enerjiyi harcamaktadır. O nedenle öncelikle saçınızı havlu ile iyice kurutup saç kurutma makinanızı daha az çalıştırmanız doğru olacaktır. Büyük ekran televizyonlar görüntü kalitesini sağlamak için daha fazla enerji harcamaktadır. Size tavsiyemiz bu enerji harcamasını azaltmak için daha küçük ekran bir televizyon almanızdır. Bir kişinin yıllık harcadığı ortalama su miktarı 12 tondur. Bu miktarı aşağıya çekmek sizin elinizdedir. Dişlerinizi fırçalarken, yüzünüzü yıkarken ya da duş alırken daha az su harcayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉