• PAYLAŞ

Penis Ucu İltihabı Balanit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

  • 03/02/2017 - 08:48
  • 0 Yorum
  • 1449 görüntüleme

 Penis Ucu İltihabı Balanit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Genel olarak çocuklarda rastlanan fakat erişkin olan bireylerde de gözlemlenen Balanit tedavisi uzun sürmeyen fakat dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Balanit tam olarak penis başının iltihaplanmasına verilen addır. Balanit  tam olarak bakteri veya mantarlar, sünnet derisinin sıkı olması, giyinilen iç çamaşırlarda bulunan kimyasal maddeler, kullanılan prezervatifler ve gebeliği önleyici kremler gibi farklı etkenler balanit oluşmasına sebep olabilir. Bakteri veya mantar enfeksiyonları, kötü hijyen koşullarından ve buna ek olarak cinsel temastan kaynaklanabilir. Balanit hastalığında bir çok farklı etken olabilir bu nedenle tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir. Sünnet edilmemiş olan çocuklarda balanit görülme sıklığı sünnetli olan çocuklara kıyasla çok daha yüksektir.

 

 

Balanit Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Balanit oluştuğu zaman penis başı bazı durumlarda ise sünnet derisi kızarık aynı zaman da şiş ve ağrılı olur. Bu etkenlerin dışında penisin üzerinde ülserler daha açık bir anlatımla açık yarlar görülebilmektedir. Balanit hastalığında aynı zaman da kasıkta bulunan lenf bezleri şişmiş olabilirler. Balanit hastalığında nadir olan olgular arasında idrar yapılma esnasında yanma ve penisten saydam oldukça koyu bir kıvamda bir akıntı görülebilmektedir.

Balanit Hastalığının Teşhisi Nasıl Koyulur ?

Balanit hastalığının teşhisi öncelik olarak hasta olan bireyin durumu fazla geciktirmeden bir hastaneye başvurarak muayene olması ve penisin değerlendirilmesi, penisten gelen akıntının laboratuvar tarafından kültür edilmesi ile konulabilir. Balanit teşhisinin yapılabilmesi için üroloji veya genel cerrahi uzmanına baş vurmak son derece önemlidir. Herhangi bir uzman tarafından teşhis konulmadan, eczaneden bilinçsiz olarak temin edilen kremler tedavi etmesinin yanı sıra daha büyük sorunlara neden olabilir.

Balanit Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Balanit olgularında uzman üroloğa başvurulmasından sonra genel olarak kortikosteroid kremlerin kullanılarak peniste şişmenin, antibiyotik veya antifungal ilaçlar kullanılarak enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına ve asetaminofen veya ibuprofen kullanılarak da oluşan ağrı ve ateşin önlenmesi gerekmektedir. Bu uygulanacak olan ilaç tedavilerinin yanı sıra her gün düzenli olarak enfeksiyon bölgesinin yıkanması son derece önemlidir. Hasta olan birey yada çocuk sünnetsiz ise ve balanit hastalığı sürekli olarak tekrarlıyorsa mutlaka sünnet edilmesi gerekebilir. Balanit hastalığı yazımızın başında belirttiğimiz gibi olumsuz koşullar altında kendini tekrarlayabilen bir hastalık türüdür. Bu nedenle hastalığın tedavisinin doktor kontrolü altında yapılması büyük önem taşır.

[Toplam:11    Ortalama:2.6/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉