• PAYLAŞ

Rahim İçi Yaraların Nedenleri Nelerdir ?

  • 28/07/2016 - 21:44
  • 0 Yorum
  • 710 görüntüleme

Kadınlarda en sık rastlanan jinekolojik problemlerin başında rahim içi yaralar gelir. Daha çok rahim ağzı yarası olarak bilinen bu rahatsızlığın tıpta verilen ismi servisit’ tir. Kadınların neredeyse yarısından çoğunun hayatının bir döneminde rahim içi yarası hastalığına yakalandığı bilinmektedir. Rahim içi yaralarına daha yakından tanıyarak ve bu sorunun ortaya çıkmasına asıl neyin sebep olduğuna bir göz atalım.

rahim-ici-yaraların-nedenleri

Rahim İçi Yarası Nedir ?

Rahim içi yarası, tam olarak rahimin giriş kısmında beliren ve jinekolojik muayene yöntemi ile teşhis edilebilen bir rahatsızlık durumudur. Rahim içi yaraları olarak anılmasına rağmen genel olarak yara şeklinde değil, kızarıklık şeklinde belirir ve tahrişe bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir iltihaplanma türüdür.

Rahim içi yaraları belirli bir yaş aralığı gözetmeksizin kadınlarda hayatlarının her döneminde görülebilmesi mümkündür.

Rahim İçi Yaralarının Nedeni Nedir ?

Rahim içi yaraları incelendiğinde büyük bir çoğunluğu sebepsiz olarak ortaya çıktığı gözlemlenmektedir.  Bunun yanında etken olarak, normalden daha fazla kullanılan doğum kontrol hapları bazı özel durumlarda rahim içi yaralarının ortaya çımasına neden olduğu bilinmektedir.

Daha önce hasta tarafından geçirilmiş vajinal enfeksiyonlar da rahim içi yaralarının oluşmasına etken olmaktadır. Rahim içi yaraların ortaya çıkmasına neden olan iltihaplanmalara ise genel olarak genital siğil virüsü veya papilloma gibi virüsler sebep olmaktadır.

Çok nadir gözlemlense de rahim ağzı kanseri veya öncü lezyonlar rahim içi yaraları olarak belirti gösterebildiği gözlemlenmiştir.

İlişkiye dayalı herhangi bir nedenlerden dolayı da rahim ağzında meydana gelebilecek tahrişler rahim içi yaraların oluşmasına neden olabilir.

Rahim İçi Yaralarının Belirtileri Nelerdir?

Rahim içi yarasının ilk belirtisi, adet kanamalarının sona ermesinin ardından ortaya çıkan vajinal akıntıdır. Bunun yanı sıra vajinada kaşıntı veya yanma hissi de rahim içi yaralarda görülen belirtiler arasındadır. Bunların dışında vajinal kanamalar, şiddetli bel ağrısı ve idrar yapılırken  yanma belirtileri de rahim içi yaralarında rastlanan semptomlardır. İlerlemiş seviyedeki rahim içi yaraları, vajinal akıntı iltihaplı ve kötü kokulu şekilde kendini göstermektedir.

Rahim İçi Yaralarının Sakıncaları

Rahim içi yaraları genel olarak bakıldığında  zararsızdırlar. Ancak kesin olarak bir cevap ancak yapılacak muayene sonucunda elde edilebilir ve bazı yaraların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Özellikle ilerleyen ve zamanında  tedavi edilmeyen vakalarda yara kaynaklı salgı, rahim  ağzında tıkanıklığa neden olarak spermlerin rahime ulaşmasını engelleyerek kısırlık gibi ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Ayrıca önemli detaylar arasında  rahim içi yarası olan gebelerin düşük ya da erken doğum gibi ciddi riskleri de bulunmaktadır. Sağlıklı doğan bebeklerde ise yaradan kaynaklı olarak göz ve akciğer enfeksiyonlarının görülme riski sağlıklı olan anne adaylarına oranla daha fazladır

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉