• PAYLAŞ

Rusya Oturma İzni Nasıl Alınır?

  • 22/06/2017 - 04:57
  • 0 Yorum
  • 1368 görüntüleme

Ülkemizdeki birçok insan yurtdışına çıkma hayalleri kurmakta. Tatil, çalışma ya da temelli yaşama gibi amaçlar taşıyan insanlar, hayallerindeki ülkelere gidebilmek için araştırmalar yapıyor. Şüphesiz insanımızın en büyük hayallerinden biri de Rusya’da yaşayabilmektir. Ülkeler arasında yapılan anlaşmalar da bu isteği mümkün kılabiliyor. Bazı şartları yerine getirdiğiniz takdirde Rusya’da oturma izni almanız oldukça kolay. Bu yazımızda rusya oturma izni nasıl alınır sorusu hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Rusya’da Nasıl Oturulur? Şartlar Nelerdir?

Rusya, çoğu ülkede olduğu gibi vize anlaşmaları yaptığımız ülkelerden biri. Çalışma ve oturma izinleri de belirlenmiş vizeler sayesinde mümkün oluyor. Rusya Federasyonu yıl içerisinde her eyaletleri için 1500 ila 3000 kişiye oturma izni ya da çalışma izni veriyor. Burada önemli olan alımların yapıldığı günler arasında en önce başvuru yapabilmektir. Başvuru tarihleri genellikle Ocak ayında başlayıp, Şubat ayına kadar devam edebiliyor. Rusya’da kalabilmek için üç farklı çeşit mevcuttur ve bunlar; geçici süreyle gelenler, geçici oturma izni olanlar ve kalıcı oturma izni olanlar şeklindedir.

Oturma İzni Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Rusya oturma izni için öncelikle savcılığa gitmeniz gerekmektedir. Çünkü sabıka kaydınızın burada onaylanması ve Rusya’da oturma izni almak için hazır hale getirilmesi gereklidir. Sonrasında istenilen belgelerin Rusya Fedarasyonu’ndaki göçmenlik bürolarında tamamlanması gerekir. Gerekli belgeler ise sabıka kaydı çevirisi, pasaport çevirisi, AIDS testi, vesikalık fotoğraf ve başvuru formudur. Bu belgelerin hepsi Rusya’da bulunan noterliklerden tasdikli olması zorunludur. Aksi takdirde işlemleriniz başlamayacaktır. Az önce de belirttiğimiz gibi 3 farklı oturum izni mevcut. Bunların şartları farklı farklı olabiliyor. İşte o şartlar!

  • Geçici başvuru izni için

Geçici izin ile Rusya’da kalabilme süresi 3 yıl ile sınırlıdır. Rusya’nı belirlediği kontenjan dışında bazı durumlarda geçici izin almak mümkündür. Bu durumlar ise şunlardır:

1-) Eski Sovyetler’de doğmuş olanlar ya da Eski Sovyet vatandaşı olanlar

2-) Rusya vatandaşı olup engelli çocuklara sahip olanlar

3-) Rusya’ya yatırım yapmış olan bireyler

4-) Rusya vatandaşı olup ebeveynlerinden biri engelli olan bireyler

Rusya geçici oturma izni için birçok kolaylık tanımaktadır. Ancak bu izni alırken bazı gereklilikler de mevcuttur. Geçici oturma izni başvuru belgesi, kimlik belgesi, göçmen kartı, geçici oturma izni için gerekli 1000 Rublenin ödendiğine dair belge ve tıbbi açıdan herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmadığını kanıtlayan bir belge gereklilikler arasındadır. Bunlar yanında en başta belirttiğimiz belgelerin de tam olarak göçmen bürolarına teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin Rus noterlerce tasdikli olması diğer gereklilikler arasındadır.

Tüm işlemleri hallettikten sonra kısa süreliğine de rus vatandaşı olmanın avantajlarını görmeye başlayacaksınız. Ancak Rusya oturma izni 3 yılda yenilenmelidir ve bu konuda dikkatli olunmalıdır. Hiç beklenmedik bir anda Rusya’da kaçak yaşama durumuna gelebilirsiniz.

 

[Toplam:5    Ortalama:2.8/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉