• PAYLAŞ

Rutubet Sorunu Nasıl Giderilir ?

  • 28/07/2016 - 20:48
  • 0 Yorum
  • 805 görüntüleme

Evlerimizde sıklıkla başımıza gelen ve oldukça can sıkıcı problemlerin ne başında rutubet gelir. Pencerelerin çerçevelerine, duvarlara ve diğer eşyalara da zarar vermesinin yanı sıra rutubetin sağlık açısından oldukça fazla sakıncaları bulunur. Ayrıca rutubet yüzünden kaynaklanan kötü görüntü ve keskin koku bu durumun istenmeyen sonuçlarından bazılarıdır.

Rutubet bir ortamın havasında bulunan nemin, soğuk yüzeylerde buluşması ile yoğuşarak sıvılaşması sonucunda veya dış ortamlardan iç ortama su sızması sonucunda meydana gelir. Nemli ve ıslak olan bu yüzeylerde rutubetin oluşmasına neden olan etken küf mantarlarıdır. Bu ıslak yerlerde hızla çoğalmaya başlayan küf mantarları, önlem alınmazsa bir zaman sonra giderek kalınlaşan tabakaya neden olurlar  bu durum hem eşyalarınız hem de sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğurur.

rutubet-sorunu-nasıl-giderilir rutubet-sorunu-nasıl-giderilir

Rutubet Nasıl Giderilir ? 

-Rutubetin giderilmesi için ilk olarak duvarlarda veya yerde sızıntıya sebep olan delik ve çatlakların var olup olmadığı kontrol edilmeli, varsa bu sızıntılar kapatılmalıdır.

-Rutubetin giderilebilmesinde en etkili yöntem evlerimize ısı yalıtımı yaptırılmasıdır. İç cephe mantolama, dış cephe mantolama, alçı tavan, dekoratif yalıtım kaplaması, alçı levha duvar giydirme ve ısı yalıtım boyası gibi yöntemlerle duvarların iç yüzeylerindeki yaşanan ısı kayıpları en az seviyeye indirilerek bu yüzeylerde bulunan soğuma kontrol edilebilir. Bu yöntemle rutubet oluşumu da engellenebilir.

-Evlerde bulunan yalıtım problemleri nedeni ile kaynaklanan duvar ve tavanlardaki sıcaklık farkları rutubet oluşumunda son derece etkilidir.

-Yalıtım ile ilgili yöntemler haricinde rutubetin giderilebilmesi için mekanın iç ortamdaki nem oranının da mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bunun için rutubet sorunu görülen yerlerde kesinlikle çamaşır kurutulmamalı, mutfaklarda çay demlenirken veya yemek pişirilirken  aspiratör çalıştırılarak fazla nem mutlaka tahliye edilmelidir. Ayrıca banyo kaynaklı nemin odalara ulaşmaması için mutlaka banyo kapısı kapalı tutulmalı ve banyonun havalandırılması son derece iyi yapılmalıdır.

-Banyo dışında evin diğer odalarının da havalandırılması rutubetin giderilmesinde son derece etkilidir. Evdeki odaların düzenli bir şekilde  havalandırılması havada bulunan nem oranının aşırı yükselmesini engel olacağından dolayı bu yöntemle rutubet problemi ortadan kaldırılabilir.

-Rutubet bulunan odalardaki fazla nem, nem alıcı cihazlar veya klimalar yardımı ile de giderilebilir. Rutubet özellikle oldukça dar bir bölgede görülüyorsa bir kap içerisine karbonat veya kedi kumu koyularak da fazla nem giderilebilir.

-Rutubetli olan bölgelerin çamaşır suyu veya sirke yardımı ile silinmesi ise bu bölgelerde tekrar rutubet oluşmasını oldukça geciktirir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉