• PAYLAŞ

Sıcak Havalarda Sağlıklı Olarak Nasıl Beslenmeli?

  • 08/09/2016 - 20:00
  • 0 Yorum
  • 673 görüntüleme

Sıcak havalarda sağlıklı olarak beslenmenin oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. Yaz aylarının gelmesi ile beraber değişen beslenme alışkanlıkları ve bununla beraber yanlış beslenme; ilk başta, sıvı ve elektrolit kaybıyla bazı zamanlar da ise besin zehirlenmelerine kadar ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sıcak hava yüzünden yaşanan aşırı terleme vücudun kaybettiği büyük oranda suyun korunması için gün içerisinde 2 buçuk veya 3 litre arasında mutlaka sıvı tüketimi yapılmalıdır. Yaz ayları içerisinde kızartma ve yağ tüketiminden mümkün olduğu kadar uzaklaşarak, gene olarak günde 5 yada 9 öğün sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır.

Yaşamın her evresinde geçerli olduğu gibi yaz aylarında en fazla gereksinim duyulan besin kaynağı; sudur. Artan sıcaklıkların etkisi sonucu oluşan; terleme sonrasında vücutta oldukça fazla sıvı ve bunun yanı sıra mineral kayıpları olmaktadır. Bu kayıpların da mutlaka yerine konulması gereklidir.

Havaların sıcaklığı aynı zamanda daha elverişli olması nedeniyle yaz mevsimlerinde kışa göre spor fazla yapıldığında; yılın bu dönemlerinde spor yapmaya başlamadan 15 dakika öncesinde 1,5 bardak, spor yapılırken ise 15 dakika aralıklarla yarım bardak su içilmesi uygun olacaktır.

sicak-havalarda-saglikli-olarak-nasil-beslenmeli-1

Yaz sezonu içerisinde sebze ve meyve tüketimlerinde artış olduğundan, besin zehirlenmelerinden korunmanız için; bütün yenilecek olan sebze ve meyveler bol akan su ile yıkanmalı ve kazandibi, sütlaç, muhallebi, dondurma gibi sütlü olan tatlıların içerisinde bulunan sütlerinin pastörize olmasına son derece dikkat edilmelidir.

Yaz ayları içerisinde kızartma ve yağlardan mümkün olduğunca uzaklaşarak, genel olarak sebze ve meyve günde 5 yada 9 porsiyon olarak tüketilmelidir. Bu şekilde yapılan beslenme ilk başta kanser,  sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesi, kalp hastalıkları, kan şekeri düzenlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca erik, çilek, maydanoz, yeşilbiber gibi sebzeler içerisinde bulunan antioksidan, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine son derece yardımcı olmaktadır.

Et seçiminde bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir yeri olan omega-3 yağ asitlerinin zengin olduğu besin olan balık haftada 2 kez mutlaka tüketilmelidir. Serinlemek için; şekerli, gazlı, kafeinli içecekler yerine taze sıkılmış olan meyve sularını tercih edilmeli, alkol tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉