• PAYLAŞ

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlardan Nasıl Kurtulursunuz?

  • 11/08/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 501 görüntüleme

Spor hayatımızın fiziksel olarak en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak için düzenli olarak yapılması gereken en önemli detaylardan birisidir. Bu sizin hareket kabiliyetinizi artırırken aynı zamanda güçlü ve zinde bir durumda olmanızı sağlama konusunda yardımcı olacaktır. Özellikle günümüzde inanlar bireysel olarak spor yapmaya daha fazla ilgi duymaya başlamıştır. Günümüzde daha çok bir masa başında oturuluyor olması ve hareketlerin kısıtlı olması sporu daha önemli bir noktaya getirmiştir. Ancak bazen spor bilinçsiz bir şekilde yapıldığı için yarardan daha çok zarar vermektedir. O nedenle spor yaparken yanlışları ve doğruları birbirinden ayırmak çok önemli bir detaydır. Şimdi sizlere sporda doğru bilinen yanlışların neler olduğu konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

  1. Spordan Önce Isınmaya Gerek Yoktur

Tabi bu sadece belirli sporlar için geçerlidir. Ağır antrenman yapacaksanız mutlaka ısınmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bu önemli sakatlanmalara neden olabilir. Sadece yüzecekseniz ya da hafif tempoda bir koşu yapacaksanız bunlar için aşırı ısınma hareketleri yapmanıza gerek yoktur. Çok rahat bir şekilde birkaç açma germe hareketi yapmak yeterli olacaktır. Ardından hızlı bir şekilde spor yapmaya devam edebilirsiniz. Yani spordan önce ısınmaya gerek yoktur yanlış bir düşüncedir.

  1. Faaliyet Bitince Sporda Biter

Spor faaliyeti bittiğinde yaptığınız sporda otomatik olarak biteceğini düşünüyorsanız yanlış bir noktadasınız demektir. 10 km mesafede bir koşu yaptınız diyelim ardından sporunuz bitti ve kalp atışınızı normale çevirmek için bir yere oturmanız yanlış olacaktır. Spor bittikten sonra mutlaka 10 dakika boyunca esneme ve soğutma hareketlerine devam ettirmeniz önemli olacaktır. Ancak bu sayede sağlıklı bir şekilde sporunuzu tamamlamış olursunuz. Bu sakatlık riskinden kurtulmanız konusunda size çok faydalı olacaktır. O nedenle işiniz bittikten sonra sporu tamamen kesmemeniz önemli olacaktır.

  1. Sağlıklı Hissetmek İçin Spor Yeterlidir

Spor genellikle karıştırılmaktadır. 5000 metre yürüyüş ile 1000 metre koşu aynı olarak düşünülmektedir. Ancak iki vücudu aynı şekilde yormamaktadır. Çok ağır bir şekilde spor yapmayı düşünecekseniz öncelikle çok detaylı bir şekilde sağlık kontrolünüzden geçirmeniz gerekmektedir. Sağlıklı bir spor yapabilmek ve fiziksel olarak gelişim sağlamak için mutlaka bir sağlık taramasından geçilmelidir. Özellikle de yüzme, koşu ve futbol gibi ağır sporlar yapılacaksa bunlar mutlaka unutulmamalıdır. Aksi taktirde büyük sakatlıklar ile yüz yüze gelebilirsiniz.

  1. Kilo Kaybetmenin En Hızlı Yolu Spordur

Kilo vermenin en önemli kuralı spor yapmak değildir. Bu belki de spor ile ilgili bilinen en önemli hatalardan birisidir. Kilo vermek istiyorsanız öncelikle dengeli bir beslenmeye sahip olmanız gerekmektedir. Spor sizin dengeli ve zinde bir vücuda sahip olmanız konusunda yardımı olmaktadır. Bir nebze olsun kilo vermenize yardımcı olur ancak sadece spor yaparak kilo vereceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yardımcı olacaktır ancak bunu dengeli beslenme ile desteklemediğinis sürece hiçbir faydası olmayacaktır.

  1. Haftada birkaç kez spor yeterlidir

Sporun genellikle haftada belirli günler yapılması gerektiği ve birkaç günde vücudun dinlendirilmesi gerektiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu büyük bir yanlıştan başka bir şey değildir. Spor düzenli olarak haftanın her günü yapılmalıdır. Bazı günler ağır spor yapılmalıdır bazı günler ise az da olsa düzenli bir şekilde spor yapılmalıdır. Bu sporun devamlı yapılması gerektiğinin çok önemli bir detayıdır. Spor yapacaksanız bu bilgiler sizin önemli yanlışlardan dönmeniz konusunda yardımı olacaktır. Diğer türlü büyük spor hataları yapmanız kaçınılmaz olacaktır. Bunlara dikkat ederek spor yapmaya başlamalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉