• PAYLAŞ

Tasarruf Nasıl Yapılır?

  • 14/07/2016 - 00:21
  • 0 Yorum
  • 712 görüntüleme

tasarruf-nasıl-yapılır

İleriye dönük planlarınız var ancak kısa vadede bunları gerçekleştirme şansınız bulunmuyor. İleri ki yıllarda istediklerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey tasarruf yapmaktır. Peki, tam olarak tasarruf nasıl yapılır? Aslında hepimiz az çok nasıl tasarruf yapacağımızı çocukluğumuzdan itibaren öğreniyoruz ancak yaşımız ilerledikçe bu konuda sıkıntı yaşamaya başlıyoruz. Hepimizin kumbarası mutlaka olmuştur. Birkaç kuruş harçlıklarımızdan kenara atarak başladığımız para biriktirme işlemi temelde tasarruftan başka bir şey değil. Gelirinize göre aylık olarak kenara bir miktar para atarak sizlerde tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz. Bu yazımızın içerisinde birkaç tane tasarruf yolunu sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu yöntemlerden birkaçını dikkatlice düzenleyerek tasarrufun yapmaya başlayabilirsiniz.

Çok basit yöntemler olmasına rağmen etkisi daha büyük olacaktır. İlk olarak dışarda yemek yemekten vazgeçmeli, öğünlerinizi evde yaptığınız yemeklere göre düzenlemelisiniz. Yiyebileceğiniz kadar yemek yapın fazlasını çöpe atarım düşünceli ile yemek hazırlamayın. Alışverişe çıktığınızda gıda ihtiyaçlarınızı toptan almaya dikkat edin. Bu konuda hizmet veren alışveriş merkezlerini tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede daha az miktar para ile daha çok eşya alabilirsiniz. Konserve almayın, kuru bakliyat ve taze ürünler bunlara göre daha hesaplıdır. Büyük market zincirlerinin ürettikleri ürünleri alın bunlar aynı ürünün bilinen marka tarafından satılanına göre daha hesaplıdır. İş yerinize evden yemek götürün. Öğle yemeklerinizi dışarda yemek yerine evden götürdüğünüz yemeği yiyerek geçirebilirsiniz.

tasarruf-nasıl-yapılır

Dışarıda yemeğe çıkmak zorunda kalırsanız alkol tüketmemeye özen gösterin. Yediğiniz yemeğin faturasını iki katına çıkaracağına emin olabilirsiniz. Aylık olarak yaptığınız harcamalarınızı bir yere düzenli olarak kayıt etmeye özen gösterin. Bir sonraki ayda bu sayede daha dikkatli bir şekilde harcama yapmaya özen gösterin. Tasarruf yapmak istediğiniz miktarı kendinize hedef olarak koyun, bu hedefe ulaşmak için otomatik olarak tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Ayakkabı alırken kaliteli olmasına dikkat edin. Bunlar daha uzun süre onları giymenize yardımcı olacaktır. Zaman ile düşünmeye özen gösterin. 10 TL’lik bir yemek için ne kadar çalıştığınızı düşünün, psikolojik olarak tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Mecbur kalmadıkça beğendiğiniz her şeyi almamaya dikkat edin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉