• PAYLAŞ

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • 01/07/2017 - 14:12
  • 0 Yorum
  • 608 görüntüleme

Televizyon hayatımıza girdiği andan itibaren giderek gelişimi devam ettiriyor. Bu gelişim ile birlikte son model bir televizyon alırken dikkat etmemiz gereken çok sayıda özellik önümüze çıkıyor. Tabi ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra doğru televizyonu tercih etmek daha kolay olacaktır. Televizyon pazarında şu anda LED, Full HD, Ultra HD, OLED ve IPS çözünürlüklere sahip çok sayıda model bulunuyor. Bununla birlikte akıllı televizyon modellerinin kavisli mi düz ekran mı olacağını da tercih etmelisiniz. Şimdi sizlere akıllı televizyon alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu bilgiler ile birlikte en doğru televizyonu alabileceğinizi düşünüyoruz.

Televizyon Boyutları

Bu konuda günümüzde çok büyük ekranlar karşımıza çıkıyor. Tabi büyük ekran televizyon almayı herkes ister ancak evinizin içerisinde büyük bir ekran televizyon koyacak bir bölüm yoksa saçma bir tercih olacaktır. Aynı zamanda gereksiz bir harcama yapmış olacaksınız. O nedenle öncelikle televizyonu evinizde koyacağınız yeri belirlemelisiniz. Ardından ise en doğru şekilde tercihinizi yapmanız gerekiyor. Odanızın boyutları, duvarınızın boyu gibi detayları belirledikten sonra televizyon tercihinizi yapmanız doğru olacaktır. 17 inç ekranda 100 inçten daha büyük ekranlar bulunuyor. Boyut büyüdükçe fiyatlarda kendiliğinden büyümeye devam edecektir. O nedenle tercihinizi doğru şekilde yapmak önemli olacaktır. Duvarınız ile oturacağınız mesafe arası 3 metre arasındaysa alacağınız televizyon boyutunun 32 ile 40 inçe arasında olması tavsiye ediliyor.

Çözünürlük

Akıllı televizyonların arasında ki en önemli farklardan birisi de televizyonun çözünürlüğüdür. Bu çözünürlük izleyeceğimiz programların daha gerçekçi olmasını ve detayların daha net gözükmesini sağlamaktadır. Bunun için çok çeşit bulunduğunu söyleyebiliriz. Şu an piyasa da üç önemli çözünürlük bulunmaktadır. Full HD, Ultra HD ve 720p çözünürlük şu an akıllı televizyon pazarının en önemli üç çözünürlüğü olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunlarla birlikte 4K HD modelleri de günümüzde giderek artıyor. Ancak yeni bir teknoloji olduğu için fiyatlar biraz uçuk olabiliyor. Ultra HD modelleri ise bu anlamda en uygun fiyata sahip olan akıllı televizyonlar olarak karşınıza çıkacaktır.

Panel Tercihi

Gelişen teknoloji ile birlikte artık televizyonların ince ve düz olması gerekiyor. Özellikle son yıllarda kavisli televizyonlar daha çok göze çarpıyor. Kavisli modele sahip olan televizyonlarda panel olarak OLED tercih ediliyor. Çünkü kavisli bir ekrana sahip olabilmeniz için bu gerekli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Ancak günümüzde televizyon piyasasında daha çok IPS panelli televizyonlar daha büyük Pazar payına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunlarla birlikte LED TV ve Plazma’larda bulunuyor. Ancak plazma ekranların modası günümüzde giderek geçiyor. Bunlarla birlikte standart ekrana sahip televizyonlarda bulunuyor. Sizde bir model tercih ederken bu özelliklerden size hitap edeni bulmanız ve doğrusunu bulmanız gerekiyor.

Akıllı Televizyon ve Akılsız Televizyon Farkı

Bildiğiniz gibi büyük ekrana sahip televizyonlar sadece bir özellik ile satılmıyor. Tabi insanlar tercihlerine göre akıllı ve akılsız televizyon alma şansına sahipler. Ancak bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Bu tercihi yaparken alacağınız televizyon ile neler yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Diyelim televizyonunuz ile oyun oynamak, sosyal medya kanallarına bağlanmak ve internete girmek istiyorsanız akıllı televizyon olmanız daha mantıklı bir tercih olacaktır. Ancak bu özellikleri kullanmayacağınızı düşünüyorsanız o zaman daha kolay ve detay içermeyen televizyonlara yönelmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca ikisinin arasında ciddi bir fiyat farkı bulunuyor. Eğer televizyona yüksek bir bedel ödemek istemiyorsanız akılsız bir televizyonu tercih etmelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉