• PAYLAŞ

Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir ?

  • 28/07/2016 - 22:15
  • 0 Yorum
  • 747 görüntüleme

Genel olarak yaşam şartları, hava koşulları ve tüketilen gıdalar tırnak sağlığınız üzerinde doğrudan etki eder. Belirli nedenlerle dayalı olarak zaman zaman sağlığını kaybeden tırnaklar kırılır veya çatlayabilir. Bu durum aslında hem görünüm açısından hem de el sağlığınız açısından oldukça can sıkıcı bir durum olabilir. Bayanların genelinde yaşanan bu durum bir çok yöntem denemelerine rağmen sıklıkla tekrar eder. Tırnak sağlığı ve bakımı hakkında yararlı olabilecek bazı detayları araştırıp hazırladık.
tırnak-kırılmasının-nedenleri

Tırnak Kırılmasının Nedenleri

-Tırnak kırılmalarında mineral ve vitamin eksikliği önemli rol oynar. B7 ve (biotin) H vitamini , magnezyum, demir, kalsiyum ve çinko mineral ve vitaminler vücutta eksik olduğun da, tırnaklar kırılarak bireyin sağlıksız bir bünyeye sahip olduğunun en büyük işaretini verir.

-Cilt problemleri veya hastalıkları, sedef ve tırnak mantarı gibi hastalıklar tırnak kırılmasının nedenlerindendir.

-Tırnak kırılmasına yol açan hastalıklar arasında dolaşım, enfeksiyon ve solunum yolu hastalıkları yol açabilir.

-Ani bir biçimde çok sıcak sudan çok soğuk suya maruz bırakılan tırnaklar veya devamlı olarak sıcak ve soğuk suda bulunan tırnaklar sertliğini kaybeder yumuşar ve kırılması oldukça kolaylaşır.

-Tırnaklarla nesneleri kazımaya veya  açmaya çalışmak tırnağa önemli ölçüde zarar vererek güçsüzleştirir buda zaman içerisinde kırılmalara yol açar.

-Sürekli olarak uygulanan oje ve aseton kullanımı kırılmaya neden etkenler arasındadır.

-Sağlıksız beslenme özellikle yetersiz protein alımı tırnağın yapısını oluşturan keratin dokusu yumuşamasına neden olarak tırnak kırılmasına olanak sağlar.

Tırnak Kırılmaları Nasıl Önlenebilir?

-Kırılmanın nedeni tam olarak tespit edildikten sonra özellikle vitamin, protein eksikliği gibi beslenme ile ilgili sorunlardan kaynaklanması söz konusu ise buna göre bir beslenme çizelgesi oluşturulmalı. Bol sebze ve meyve tüketilmelidir.

– Hastalıklara dayalı olarak tırnak kırılması varsa altında yatan hastalık konusunda doktor kontrolü ile tedavi edilir. Tedavi sona erdiğinde tırnak kırılması kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

-Tırnaklar için özel olarak hazırlanmış bakım kremleri veya nemlendiriciler, tırnakların sağlığı için daima kullanılmalıdır.

-Tırnakların da nefes almaya ve dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayarak oje kullanılmalıdır. Haftada içerisinde en az bir gün tırnaklar ojesiz bırakılmalıdır. Aseton maddesi yıpratıcı etkiye sahiptir. Bu nedenden dolayı renk değişimlerini daha az seviyeye indirip oje silinirken tırnak yumuşak dairesel ovularak temizlenmelidir.

-Devamlı çıplak el ile su temasında bulunan bireyler her su temasından sonra mutlaka bakım kremi kullanmalı aynı zaman da su temasını önlemek için mümkünse eldiven kullanmalıdır.

-Tırnaklar çok fazla uzatılmamalı ve her bakımdan sonra törpülenmelidir. Nesnelere, takılan tırnaklar oldukça zarar görür.

-Tırnak bakımı yapılan aletler kesinlikle kişiye özel olmalı ve mutlaka ortak havlu kullanımından kaçınılmalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉