• PAYLAŞ

Ülkeler Nasıl İflas Eder

  • 21/09/2016 - 19:46
  • 0 Yorum
  • 775 görüntüleme

Ülkeler Nasıl İflas Eder?

Ekonomi özellikle son iki yüzyılda çok fazla değişkenleri içine almaya başladı. Buna neden olarak sanayi devrimini gösterebiliriz. Sanayi devriminin ardından üretim artmaya ve ticaret gelişmeye başladı. Ülkeler artık diğer ülkelerinin topraklarını elde tutmak istemiyorlar. Ancak o pazarları kullanarak ellerinde bulunan ürünleri o piyasalara satmak onların en önemli amacı olarak görülüyor.

Bu gelişmelerin ışığında hızlı ekonomik değişimlere ayak uyduramayan birçok devlet iflas etmiştir. Bunlara en son örnek olarak Yunanistan’ı verebiliriz. Bu kavram bizlere çok saçma gelebilir. Devletler nasıl iflas eder. Sonuçta bakıldığın da çok farklı yollardan gelir kaynakları bulunan bir yapının iflas edeceği kimsenin aklına gelmiyor. Ancak bu durum özellikle son iki yüzyıl içerisinde birçok defa gerçekleşti.

 

Bunu size basit bir örnek vererek açıklayalım. Osmanlı devleti tarihin en büyük imparatorluklarından birisi olmaya başardı. Ancak hayatını devam edecek hamleleri bir türlü yapamadı. Zamanının en büyük üreticisi sanayi devriminin ardından tüketici konumuna düştü. Sürekli olarak dışarı giden gelir kaynakları bir süre sonra ülkede geçimin zorlaşmasına neden oldu. Aynı zamanda kaybedilen savaşlarla ganimetlerin de hazineye girmemesi ile birlikte durum giderek kötüleşti. Osmanlı sonunda iflas etti ve alacaklı devletlerin ülkesinin içerisinde rahatça hareket etmelerine izin verdi.

Yüzyıl başlarında yaşanan bu gelişmeler ışığında Osmanlının tamamen ortadan kalktığı ana kadar devam etti. Bir başka örnek de petrol ile gelir elde eden ülkeleri örnek gösterebiliriz. Giderek alternatif enerji kaynakları kullanımı artıyor. Yakın bir gelecekte petrol ürünleri kullanımı sıfır düzeyine inecek. Bu şekilde gelir elde eden ülkelerden olan Dubai bunu ön görerek bulunduğu noktayı bir cazibe merkezi haline getirerek gelir kaynaklarının çeşitlendirmeyi amaçladı ve bundan başarılı oldu.

Peki, şimdiye kadar iflas eden ülkeler hangileriydi. Son iyi yüzyıl içerisinde 83 adet devletin iflas ettiğini bilmeniz gerekiyor. Bunların ilk sırasında Almanya 8 bulunuyor. Şu an en güçlü ekonomilerden birisine sahipler. Japonya 2, İngiltere 4, İspanya 9, ABD 5, Çin 4, Hollanda 1, Brezilya 9, Arjantin 8 ve Türkiye 6 kez iflas etti.

ulke-nasil-iflas-eder-1

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉