• PAYLAŞ

Ünlü Yatırımcıdan 2017 Beklentileri?

 • 26/12/2016 - 10:39
 • 0 Yorum
 • 564 görüntüleme

Ünlü Yatırımcıdan 2017 Beklentileri?

2016 yılı sadece ülkemiz için değil dünya açısında birçok olumsuzlukla sonuçlandı diyebiliriz. Avrupa Birliği çatısı çatırdadı. Büyük toplardan İngiltere AB’den çıkma kararını referandum ile aldı. Brexit adı verilen bu durum topluluğun bir süre daha başını ağrıtacağa benziyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçiminde herkesin beklentisinin aksine başkan Trump seçildi. Bu durum dolarda büyük bir korunma yaşanmasına neden oldu ve bizim gibi bir çok ülkeyi etkisi altına almayı bir süre de olsa başardı. Şubatta başkanlık koltuğuna oturacak yeni ABD başkanı konusunda birçok ünlü yatırımcının farklı görüşleri bulunuyor.

Bu yazımızda sizlere ünlü yatırımcı Mark Mobius’un 2017 yılında dünya ekonomisinde yaşanabilecekler hakkında verdiği açıklamalardan önemli noktaları paylaşmaya çalışacağız. 2017 yılında ki tahminleri maddeler halinde paylaşmadan önce bu yıl hakkında ki genel düşüncelerini sizlerle paylaşalım. Bu yılın ekonomik olarak dalgalanmalar yılı olduğunu söylüyor. Ve bu nedenle yatırımcıların uzun vadeye odaklanmalarının onlar için daha iyi bir tercih olacağını söylüyor. Bu sadece kısa vadede yaşanacak ekonomik dalgalanmalardan en az seviyede etkilenmiş olacaklarına vurgu yapıyor. Mobius, yatırımcılara iskontolu değerlenmeler ve yüksek temettülere yönelmelerinin faydalı olacağını söylüyor. Bu temettü durumlarının gelişmiş ülkelerde ki faizlere göre gelişen piyasalarda daha yüksek bir verim verdiğini söylüyor.

 

Mobius’un 2017 Değerlendirmeleri

Şimdi ünlü iş adamının önümüzdeki 365 gün için yaptığı değerlendirmeleri sizlere maddeler halinde yazalım.

 1. Bu yılın makro ekonomik olarak birçok iyileşmenin devamlılığının sağlanacağını söylüyor. Bu piyasalarda bulunan şirketlerinde net karlarını arttıracağına vurgu yapıyor. Gelişen piyasalar bu durumu destekleyecektir.
 2. Özellikle bu yıl gelişen birçok piyasada güçlü bir büyüme beklendiğini söylüyor. Gelişmekte olan piyasaların gelişen piyasalara nazaran daha yüksek bir GSYH sağlayacağına vurgu yapıyor.
 3. Amerika merkez bankasının faiz arttırmalarına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Beklentilerinin düşük puanlar ile faiz arttırılması yönünde olduğunu ancak yüksek faiz artırımının gerçekleşmesi durumunda volatilite sorunu olabileceğini söylüyor.
 4. Brezilya ve Rusya ekonomilerinde ki son yıllarda ki daralmanın aksine bu yıl büyüme ve gelişme beklediklerini söylüyor. Bu yıldan başlayarak gelecek birkaç yıl bu sürecin devam edeceğini söylüyor. Çin’in büyümesini endişe kaynağı görse de, stabilitesini bir başarı olarak görüyor.
 5. Yatırımcıları tüketim ve bilgi teknoloji sektörlerinde ki şirketlere yönelmeleri konusunda uyarıyor. Tabi bu konuda seçini olmalarının önemli olduğunu vurguluyor. Özellikle Çin’de bilgi teknolojileri şirketlerinin hızlı yükselmeleri konusunda temkinli davranılması gerektiğini söylüyor. Ancak bu sektörün çok beğendiklerini ve yakından takip ettiklerini söylüyorlar.
 6. Asya bölgesinde bulunan küçük ölçekli şirketlere ait hisseleri yakından takip ettiklerini söylüyorlar. Bu bölgenin uzun vadede ki büyüme potansiyeli olduğuna vurgu yapıyor.
 7. Bu madde de genel bir değerlendirme yapıyor ve 2017 yılından beklentilerine son noktayı koyuyor. Yazının başında bahsetmiş olduğumuz gibi bu yıl global ekonomi de jeopolitik sorunların, kur dalgalanmalarınızı Brixet durumunun ve ABD’de ki yeni başkanın göreve gelmesi durumu etkileyeceğini söylüyor. Global bazda ekonomiyi bu durumların sınacağını söylüyor.

Trump’un beklenmedik başkan olması sonucunda yaşanan dalgalanmalarının başkanlık koltuğuna fiilen oturduğu andan itibaren de yaşanacağını söylüyor. Ve bu durumun yatırımcılar tarafından yakından incelenmesi ve takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Mark Mobius’un eş yöneticisi olduğu şirket Templeton Developing Markets Trust 2016 yılı bitmeden yüzde 16’lık bir getiri sağladı. Bu da geliş piyasalar göstergesinin yaklaşık olarak 2 katı kazanç anlamına geliyor. Bu konuda çok iyi olduklarının bir göstergesi olarak duruyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉