• PAYLAŞ

Varikosel Neden Oluşur?

  • 23/08/2017 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 1200 görüntüleme

Tüm erkeklerin %15’lik bir kısmında görülen kısırlık sorununda hastaneye başvuran kişilerden yaklaşık olarak %40’nın sorunu olan varikosel testis içerisinde ve çevresinde bulunan damarların genişlemesi olarak tanımlanmaktadır. Genelde ergenlik yaşlarında sol taraftaki testiste ortaya çıkmaya başlayan ve zaman geçtikçe ilerleyen bir hastalık olduğu kabul görmektedir. Bu hastalığın en sık karşılaşılan sebebinin ise kısırlık olduğu bilinmektedir. Varikosel hastalığı testislerde meydana gelen sıcaklık yükselişi ve toplardamardaki kanın dolaşımı ile ilgili sorunları beraberinde getirmektedir. Bu gibi sorunlar sperm üretimini etkileyerek sayı ve yapısında bazı bozukluklar ortaya çıkarır ve bu da döllenme olayını zorlaştırarak gebe kalma ihtimalini düşürür. Varikosel neden oluşur sorusunun cevabı ise toplardamarlarda bulunan kanın ters akımını engelleyen kapakçıkların düzenli çalışmaması olarak bilinmektedir.

Damar genişledikçe kapakçıklar görevini yapamaz hale gelir ve bu hastalık ortaya çıkar. Sonuçta kanın toplardamar çıkışında basıncı ani bir şekilde yükselerek kan dolaşımını etkiler, bozulan kan dolaşımı ise sperm sayısı ve kalitesinde büyük bir etkiye sebep olur. Bozulan kan dolaşımın ortaya çıkardığı bu durum sperm içerisindeki canlılık oranını düşürerek ya da sperm miktarının azalmasına sebep olarak kısırlığa neden olmaktadır.

Varikosel Neden Oluşur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varikoselin oluşum nedeninin toplardamardaki kapakçıkların düzgün çalışmaması olduğu bilinmekte ve bu duruma göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Varikosel teşhisi konulan kişiye ilk olarak mikro cerrahi yöntemiyle ameliyat uygulanmaktadır. Çünkü mikro cerrahi tedavi yöntemi en başarılı sonuçları veren ve operasyon sonrasında komplikasyon oluşumu en az gözlenen tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir. Bu tedavi yöntemi ilaç tedavisi, tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemine göre ilk aşamada daha uygun olmaktadır. Erken teşhis ve başarılı bir mikro cerrahi ameliyatının sonrasında varikoselin tekrar ortaya çıkması pek mümkün gibi gözükmezken, başarılı olmayan ameliyatlar sonrasında hastalık tekrar baş gösterebilmektedir.

Erken teşhis, doğru tedavi yöntemleri ve mikro cerrahi yöntemlerinin başarılı geçmesiyle hastaların sperm ölçümlerinde %80’nin üzerinde düzelme sağlanmakta ve bu hastalar başka bir tedavi yöntemi uygulanmasına gerek kalmadan çocuk sahibi olabilmektedir. Fakat bu düzelme ve ameliyatın başarılı geçtiği, yapılan mikro cerrahi operasyonlarından hemen sonra anlaşılamaz. Çünkü bir sperm hücresinin üretilip olgunlaşması ve depo edilme aşamasına gelmesi yaklaşık olarak 75-90 gün arasında sürmektedir. Bu sebepten dolayı ameliyat yapıldıktan sonra yaklaşık 3 ay içerisinde sperm hücreleri sağlıklı hale gelmekte ve gebe kalınmasını sağlayacak özelliklere kavuşabilmektedir. Bunun yanında varikosel tedavisi sonucu çocuk sahibi olamayan hastalarda tüp bebek yöntemi öncesi uygulanan mikro cerrahi yöntemleri, hastanın tüp bebekte döllenme imkanının artmasına olanak sağlar.

Varikosel Neden Oluşur Ve Nasıl Teşhis Konulur?

Genellikle varikosel neden oluşur sorusunun belirli bir cevabı yoktur. Hastalığın tanısı sanıldığının aksine ultrason ve diğer görüntüleme araçları ile değil el ile muayene (palpasyon) ile koyulmaktadır.

Varikosel Neden Daha Çok Sol Tarafta Oluşur?

Bu duruma onlarca durumun sebep olduğu bilinirken en bilinenleri;

  1. Testisin sol tarafında bulunan toplardamarın daha uzun olması
  2. Soldaki toplardamarın çıkış yani boşaltım noktasının ana damarla daha dik açı yapması ve kanın tam olarak boşalamaması
  3. Soldaki toplardamar içerisinde bulunan ve kanı ileri pompalamaya yarayan kapakçıkların daha az sayıda ve yetersiz özellikte bulunması
  4. Soldaki damardaki kan basıncının sağ taraftakine göre daha fazla olması nedeniyle kanı ileriye sevk edememesi

Gibi durumlar neden olmaktadır ve bu durumlardan hangisi hastalığın oluşumunda temel etken teşkil ediyorsa tedavi yöntemi de bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik şekilde gerçekleştirilmektedir.

[Toplam:4    Ortalama:3.8/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉